Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
0 (212) 279 64 96- 0 532 257 73 68
huseyin@kandulu.com

Alt ve Üst Göz Kapağı Estetiği

Alt ve Üst Göz Kapağı Estetiği

Cildin her zaman güzel ve pürüzsüz görünmesi istenir. Bu yüzden kadınlar yüzlerine özen gösterir ve  yüze de her zaman kremler, yağlar sürülür; peelingler, bakımlar yapılır.Her ne kadar cilde iyi bakılsa da yüzdeki yaşlanma belirtileri zamanla ortaya çıkar. Özellikle göz bölgesinde fark edilir. Bazı kişiler yaşlanma belirtilerinden rahatsız oldukları için göz kapağı estetiği tercih eder.Buradaki temel sorun ciltte gevşeme ve torbalanmadır.

 

Göz Kapağı Estetiğinin Nedenleri

30’lu yaşlardan sonra alın ve kaşlar zamanla aşağı doğru inmeye başlar. Bu durum en çok üst göz kapağında bollaşma ile belli olur. Daha da ilerleyen 50’li yaşlarda üst göz kapağında bulunun kaslar incelir ve derideki bolluk artar ve göz çukurunda belirginleşme meydana gelir. Bu çok doğal bir süreçtir fakat genetik özelliklere bağlı olarak bazı kişilerde daha erken yaşlarda oluşabilir.

Üst Göz Kapağı Ameliyatı

Üst göz kapağındaki yaşlanma belirtileri alın ile ilgili olduğu gibi alt göz kapağındaki yaşlanma belirtileri de yanaklarla ilgilidir. 40’lı yaşlara gelinince yanaklardaki yağ dokusu yer çekimine olan gücünü biraz yitirerek aşağı doğru inmeye başlar. Göz kapağındaki çöküntü ve ağız çevresindeki gülme çizgilerinin belirginleşmesiyle bu fark edilebilir. Alt göz kapağı çevresi incelir böylece alt göz kapağı çevresinde kazayağı denilen çizgiler ortaya çıkar. Göz kapağı estetiği konusunda kararını vermiş birine önce alın ve kaşların fizik muayenesi göz kapaklarında cilt deformitesi ve düşme varsa ameliyata karar verilir. Ameliyat en fazla bir saat sürer.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı

Alt göz kapağı için endoskopik cerrahi ile yanak dokusu yukarı alınır. Kirpiklerin altından göz kapağı derisi ve kaslar alınır. Bu işlem genelde orta yüz germe ameliyatı ile birlikte yapılır ve genel anestezi uygulanır.Ancak orta düzeyde çekme ve sarkma olmamışsa izole olarak alt bleferoplasti dediğimiz alt kapak estetiği yapılır ve cilt fazlalığı ile torbalanmalar düzeltilir.

Operasyon sonrası hastanın gözünde bantlar olur fakat görmeyi engellemez. Göz çevresine soğuk uygulaması yapılsa bile zaman zaman şişlik ve morluk oluşabilir. Yatarken ya da otururken başın yüksek tutulması ödem oluşmasını biraz önleyebilir. İlk günlerde zorluklar yaşanabilir ama kısa sürede iyileşecektir.