Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Bişektomi İle Yüz Çekiciliği

Kadınlarda ergenlik dönemine kadar yuvarlak ve dolgun elmacık kemikleri şirin bulunurken, ergenlik sonrası çekici olmaktan uzak bir duruma dönmektedir ama bişektomi ile popüler estetik algısı doğrultusunda çekici bir görünüme sahip olabilmek mümkündür. Bişektomi, Hollywood yıldızları tarafından da sıkça başvurulan cerrahi bir çözüm olan yanak yağlarının alınması işlemidir.

  Bişektomi İle Yanak Estetiği,

Bişektomi yani yanak inceltme ameliyatı, birçok Hollywood starının yaptırdığı ameliyat olarak da bilinmektedir. Çok zayıf olan kişilerde yanak yağları fazla olabildiği gibi kilo verilse dahi erimemekte ve yüz, tombul ve yuvarlak görünümünü korumaktadır. Yüzümüzde iki çiğneme kası mevcuttur ve bu iki çiğneme kası arasında yer alan Bichat yağ yastıkçıkları, kimi kişilerde olması gerekenden fazladır. Kilo alma dönemlerinde daha da büyüyerek, yüze yuvarlak ve tombul bir görünüm sağlayan bu yağ yastıkçıkları, küçük bir operasyon ile kısmen alınır ve bu sayede yüze daha hoş ve daha orantılı bir şekil verilebilir. Alınan yağlar ile tombul yanak görüntüsü ortadan kalkar ve elmacık kemiklerinin belirginliği de daha da artar. Bişektomi ameliyatı yaptırmak isteyen kişilerin yirmili yaşından büyük olması gereklidir. Çünkü, yanak yağı, ergenlikten yirmili yaşlara kadar bir gerileme gösterir ve erir ama kişinin, ailesinde ve birinci derece yakınlarında tombul ve yuvarlak yanak mevcut ise bu yaşları beklemek gerekmeyebilir.

  Bişektomi Ameliyatı Yaptırmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Pek çok cerrahi operasyon öncesinde olduğu gibi bişektomi ameliyatı öncesinde de yedi ya da on gün önce aspirin türünde ki kan sulandırıcı ilaçların alımı kesilmelidir. Ayrıca bişektomi ameliyatı öncesinde ağız içerisinde bir enfeksiyon bulunmaması da önemlidir. Bişektomi ameliyatı, ortalama otuz ile kırk beş dakika kadar sürmekte ve genel anestezi ya da sedasyon ile yapılabilmektedir. İşlem ağız içinden 0,5 cmlik bir kesi ile yapıldığı için iz olmaz.

  Bişektomi Ameliyatı Sonrası Dönem,

Bişektomi ameliyatı sonrası dışarıdan görünen herhangi bir iz olmadığı gibi ağız içinde bulunan kesi de 2-3 gün sonra tamamen iyileşmiş durumda olacaktır. Bişektomi ameliyatı yaptıran kişi, operasyon sonrasında hemen günlük yaşamına dönebilir. Operasyon sonrasında bir kaç gün kadar ağızdan antibiyotik tedavisi ile gargara yardımıyla ağız bakımı da devam eder. Bişektomi ameliyatında ağız içerisinden çalışılması nedeniyle enfeksiyona karşı önlem alınabilmesi adına bu tedavi gereklidir.

İşlem sonrası oluşabilecek ödeme karşı 3-5 günlük yüz korse kullanımı bazen gerekli olabilir.Morluk ise yok denecek kadar azdır.

Bişektomi işlemi yapıldıktan sonra ağız içi temizliği son derece önemlidir. Doktorun önerileri,  gargara tedavisi ve dişlerin fırçalanması düzenli olarak yapılmalıdır. Ağız içi yaradan dolayı enfeksiyona açıktır. En ciddi komplikasyon enfeksiyondur. Bunun için doktorun önerileri çok dikkatle uygulanmalıdır.  Ağız içine uygulanan dikiş dokuyla uyumlu ve eriyebilen ipliklerden oluştuğundan kendiliğinden iyileştikçe dökülür. Bunun için ayrıca bir işlem yapılmaz. Ameliyatın ertesinde çiğneme güçlüğü olacağından sulu ve yumuşak gıdalar tüketilmesine dikkat edilmelidir.