Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Erkeklerde Göğüs Estetiği – Jinekomasti

Erkeklerde Göğüs Estetiği – Jinekomasti

Jinekomasti, erkek memesinin büyüklüğünü ifade eden bir rahatsızlıktır ve ergenlik döneminde olabileceği gibi belirli bir yaş sonrasıda kendini gösterebilir. Çoğu zaman hiç iz bırakmadan sadece 2-3 mmlik deliklerden liposuction ( vaser/ultrasonik) işlemi ile hem küçültme hemde sıkılaşma sağlanır. Hastanın vücut yapısıda uygunsa bu işlem esnasında göğüs bölgesine adeleli sportif bir görünüm kazandırılabilir. Nadiren ise ciddi deri fazlalığı olan hastalarda deriyi çıkarmak gerekebilmektedir.


Estetik cerrahinin hasta yoğunluğunu bayanların oluşturduğu düşünülse de , erkeklerin estetiğe ilgisi yadsınamaz derece de fazladır. Erkek hastalarımızın sıklıkla başvurdukları cerrahi işlemler burun estetiği, liposuction, yüz estetikleri , kulak estetiği ve meme estetiğidir.

Bu yazımda sizlere jinekomasti, yani erkekte iri göğüs rahatsılığı ve tedavisi hakkında bilgi vereceğim. Aslında birçok erkeğin muzdarip olduğu bu sorun çözümsüz değildir.

Jinekomasti hastalığı erkek göğsünün dokusunda ve yağlanmada artış ile ortaya çıkan belirli dereceler ile düzeyi belirlenen sarkamanın da eşlik edebildiği ve kişiye ciddi bir sosyal fobi yaratabilen ciddiye alınması gereken bir hastalıktır..

Genç ergenlikte ortaya çıkabildiği gibi ileri yaşlarda da görülebilir. Özellikle gençlik dönemlerinde bu hastalar okulda spor aktivitelerinde deniz kenarlarında yaşadıkları güven kaybı nedeni ile psikolojik olarak sıkıntılar yaşarlar.

Bu hasta grubunda irdelenmesi ve yapılması gereken bir dizi işlem vardır. Öncelikle tek taraflı meme büyümelerinde meme kanserinden de şüphelenilerek tetkik edilmeli ve estetik düzeltme daha sonra planlanmalıdır. Bunun dışında rutin olarak hormonal testlerin yapılması ve ultrasonografik inceleme ameliyat öncesinde muhakkak yapılmalıdır. Çünkü herhangi bir rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıkan jinekomastiler altta yatan sebebin düzeltilmesi ile gerileyecektir.

Peki tüm bunların hiçbiri yoksa ve bir erkek sarkık yağlı göğüslere sahipse ne yapmalıdır? Daha öncede bahsettiğim gibi bu hastalığı hafif orta ve ileri olarak derecelendirmekteyiz. Hafif düzeyler de lokal anestezi ile yapılacak liposuction işlemi yeterli olacaktır. Küçük bir delikten girilerek yapılan bu işlemden sonra 2 hafta süre ile özel bir korse kullanılacaktır ve hastanede kalmayı gerektirmeyecek bir işlemdir. Orta düzey jinekomastilerde ise vasser liposuction’ı tercih etmek veya meme başı çevresinde yarım ay şeklinde kesi yapmak daha uygun olabilir.

Vasser liposuction işleminde ultrasonografik dalgalar ve ısı ile yağların parçalanmasının yanında derinin kendini daha hızlı toparlanmasıda sağlanmış olacaktır. Erkekte meme ameliyatlarında kesi yapılması gerekecekse bu kesiyi meme başının renkli ve renksiz kısmı arasından yapmak izin gizlenmesi için en uygun yöntem olacaktır. Meme başı çevresinden yapılan bu kesi ile eğer gerekli ise (ileri düzeylerde)meme dokusunun yanında deri fazlalığıda çıkarılabilir .

Jinekomasti hastalığından 1-1.5 saat içerisinde kurtulmanın mümkün olduğunu hatırlatırken altta yatan hastalıkların olabileceğinin de bilincinde olunması gerekliliğini bir kez daha vurgulamak isterim…

Op. Dr. Hüseyin Kandulu’ya Sorun

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ile ilgili merak ettiklerinizi çekinmeden sorabilirsiniz. Sorularınızı mümkün olan en kısa sürede yanıtlayacağım.
op-dr-huseyin-kandulu


Benimle iletişime geçmek için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.