Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Göğüs Büyütme

Göğüs Büyütme

Kadınların özgüveni vücutlarına olan sevgilerinden ve özgüvenlerinden gelmektedir. Bir kadın vücudunu ne kadar severse kendine olan özgüveni ona doğru orantılı olarak artar. Kadınların vücutlarında göğüs yapısı çok önemlidir. Bu sebeple göğüslerine yaptırdıkları estetik işlemler günümüzde giderek artış gösterir. Genellikle meme küçültme ve meme büyütme gibi estetik işlemler yaptırırlar. Her iki işleminde yüz güldürücü işlemler olması ve risk ile komplikasyon oranının düşüklüğü tüm dünyada uygulanan en sık 5 uygulama arasında yer almasına sebep olmuştur.

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

 Göğüslerin küçük olmasının sebepleri arasında gelişme yetersizliği ve hamilelik sonrası gelişen doku kaybı gibi durumlar bulunmaktadır.  Bu durumlar sonucu göğüsleri büyütmek için silikon göğüs protezi uygulanmaktadır. Doktor ve hasta meme büyütme operasyonundan önce istişare ile meme protezinin içeriğine, büyüklüğüne, konulacağı boşluğa ve şekline karar vermelidir. Bu konulara karar verildikten sonra yapılan göğüs büyütme ameliyatı yaklaşık 1 veya 1,5 saat sürmektedir. Aynı zamanda yapılan ameliyat genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Bu ameliyat sonrası hasta bir gün hastanede kontrol altında tutulmaktadır. Hasta ameliyattan sonra yaklaşık 10-15 gün süre sonunda ağır olmayan işler ve aktiviteler yapabilmektedir.

Meme büyütme işlemi için meme altından,meme ucundan veya koltuk altından yapılacak 3-4 cm lik kesiler yeterlidir.Eğer göğüste sarkma varsa bu işlem meme dikleştirme ile kombine edilebilinir.Meme implantı hastanın yapısına bağlı olarak meme dokusunun veya kasın altına yerleştirilir.

Meme Büyütme Ameliyatlarında Kullanılan Silikonun Zararı Var Mıdır?

 Genellikle meme büyütme ameliyatları sonrası karşılaşılan riskler ender görülen durumlardır. Kişinin sağlığını tehlikeye sokmamaktadır. Bu ameliyatta konulan silikonun zararı yoktur. Çünkü konulan silikonun vücut ile etkileşimi yoktur. Günümüzde bu ameliyatlar için kullanılan silikonlar ABD tarafından FDA onaylıdır. Ancak son yıllarda FDA tarafından meme protezine bağlı ALCL vakalarının düşük oranda da olsa görüldüğü bildirilmiştir.

 Meme büyütme ameliyatında kullanılan silikonun patlama gibi bir durumu söz konusu değildir. Fakat ateşli silah yaralanmalarında ve delici, kesici aletler ile yaralanmalar sonucu oluşan patlamalar ve delinmeler görülebilmektedir. Bunun dışında 1.yıl ,5.yıl ve 10.yıl kontrelleri rutinde önerilir.Protezin yapısında yıpranma yoksa çıkartılması gerekli değildir.