Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Jinekomasti

Jinekomasti

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti, erkek memesinin büyüklüğünü ifade eden bir rahatsızlıktır ve ergenlik döneminde olabileceği gibi belirli bir yaş sonrasıda kendini gösterebilir. Çoğu zaman hiç iz bırakmadan sadece 2-3 mmlik deliklerden liposuction ( vaser/ultrasonik) işlemi ile hem küçültme hemde sıkılaşma sağlanır. Hastanın vücut yapısıda uygunsa bu işlem esnasında göğüs bölgesine adeleli sportif bir görünüm kazandırılabilir. Nadiren ise ciddi deri fazlalığı olan hastalarda deriyi çıkarmak gerekebilmektedir.

Jinekomasti (erkek memesinin büyüklüğü ve sarkıklığı) ise erkekler için ciddi anlamda estetik problem oluşturan bir sorundur. Aşırı kilo alıp vermekle oluşabileceği gibi hormonal bozukluklar ve birtakım hastalıkların beraberinde görülebileceği için ameliyat öncesi olası nedenler mutlaka sorgulanmalıdır.

 

jinekomasti-01

 

Ancak sıklıkla nedensiz olarak da karşımıza çıkar. Belli derecelerde karşımıza çıkan jinekomasti problemi hafif düzeylerde ise liposuction (yağ emme) işlemi ile düzeltilebilir.

Eğer meme dokusunda büyüklük var ise ve liposuction yeterli olmuyor ise meme başı çevresinden yarım ay şeklinde yapılan bir kesi ile ameliyat gerçekleştirilir.

Jinekomastiye sarkmanın ve cilt fazlalığının eşlik ettiği durumlar varsa, yani ileri evreler ise meme başının yerinin düzeltilmesini ve cilt fazlalığının çıkarılmasını gerektirecektir ve izsiz olması mümkün değildir ancak özel yöntemler ile bu iz azaltılabilir.

Yapılan ameliyat yöntemine göre hastanede kalış süresi 1-2 gün arasında değişir. Ameliyattan 2 hafta sonrasına kadar özel bandaj uygulanır.