Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
0 (212) 279 64 96- 0532 053 98 75
[email protected]

Jinekomasti

Jinekomasti

Erkek hastalarımız dış görünümlerine çok önem göstermektedirler. Günümüz modern yaşamın ve yaşam tarzındaki değişiklikler bunu tetiklemektedir. Erkek açısından meme dokularının genişlemesinden dolayı oluşan şekil bozukluğu ciddi bir sorundur. Erkeklerde göğüs dokularının bu genişlemesi jinekomasti olarak adlandırılmaktadır. Jinekomasti erkek meme dokusunun büyümesidir. Jinekomasti meme ucunun altından başlamaktadır. Göğüs bölgesine dışarı doğru yayılan meme veya yağ doku artışı olarak ortaya çıkmaktadır. Genç erkeklerde ortaya çıkabilir ancak ilerleyen yaşlarda daha  yaygınıdır. Jinekomasti belirtileri memelerin etrafındaki az miktarda ekstra dokudan daha belirgin göğüslere kadar değişmektedir. Bir veya her iki memeyi de etkilemektedir. Meme dokusunda artış varsa  ağrılı olabilmekte ancak yağda artış varsa  böyle olmamaktadır. Jinekomastinin olmasının nedeni hormon dengesizliğine bağlı testosteron ve östrojen arasındaki bir dengesizlikten kaynaklanmaktadır.  Östrojen, meme dokusunun büyümesine sebep olmaktadır. Bazen bu dengesizliğin nedeni bilinmiyor. Şişmanlık ta çok fazla kilolu olmak en yaygın sebebidir. Aşırı kilolu olmak, meme dokusunun büyümesine neden olabilen östrojen seviyesini de arttırmaktadır.  Fazla kiloluysanız, meme dokusunu büyütebilecek fazla yağa sahip olmak olasıdır.

Jinekomasti’nin diğer nedenleri

  • İlacın yan etkilerinin mesela anti-ülser veya kalp hastalığı ilaçlarının yan etkileri ile meme büyüyebilir.
  • Spor performansının veya vücut geliştirmenin erkeklerde sıklıkla jinekomastiye sebep olabileceği bilinmelidir. Aşırı alkol tüketimi de sebep olmaktadır.
  • Bir sağlık durumuna bağlı böbrek yetmezliği veya karaciğer hastalığı gibi nedenlerden ortaya çıkabilir.
  • Klinefelter sendromunda görülen bir genetik bozuklukta da ortaya çıkar.

Jinekomasti tedavisi her zaman gerekli değildir, çünkü ergenlik döneminde ortaya çıkan bu durum çoğu kez tedavi olmadan kendi başına geçmektir. Fakat ilaçlar jinekomastiye neden oluyor ise ilacı kesmek gerekir.  Jinekomastide eğer varsa  altta yatan tıbbi durumların tedaviside çok önemlidir.Hormonsal problemlerde  genelde iki tip ilaç jinekomastinin yönetimi  için kullanıma bulunmuştur. İlki testosteron replasmanıdır. Terapi, düşük testosteron seviyeleri olan yaşlı erkeklerde etkili olmuştur. Fakat erkek hormonunun normal seviyelerine sahip erkeklerde etkili olduğu bulunmamıştır.

Jinekomasti Tedavisi:

Klasik cerrahi yöntemler büyük kesiler ile yapıldığı için hastalara ameliyat sonrası ağrılı bir dönem yaşatmaktadırlar. Jinekomasti erkeklerdeki meme büyümesi tedavisinin cerrahi olarak yapılmasıdır. Ameliyathanede her koşulda eğer sadece yağ dokusu kaynaklı bir fazlalık varsa liposuction işlemi yapılmaktadır. Müdahalenin büyüklüğüne göre zaman yarım saat veya bir saat arasında değişmektedir. Ameliyat sonrası koruyucu olarak antibiotik kullanılmaktadır. Göğüs derisinin yapışması ve oluşacak sıvı toplanmasında da yapılan işlemler azaltılması amacıyla ameliyat sonrası göğüs korsesi kullanılarak tedavinin devamı yapılmaktadır.

Jinekomasti ameliyatında deri fazlalığı ve sarkma çok ileri düzeyde olmadığı sürece tek küçük bir delikten tüm yağ ve meme dokusu uzaklaştırılabilir.Vaser Liposuction ile yapılan bu uygulama nedeniyle kanama,ağrı,ödem ve şekil bozukluğu gibi durumların ortaya çıkması çok nadirdir ve işlem son derece konforludur.