Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
0 (212) 279 64 96- 0 532 257 73 68
huseyin@kandulu.com

Liposuction Nedir ve Kimlere Yapılabilir?

Liposuction Nedir ve Kimlere Yapılabilir?

Mevcut olan yağ dokusunun, uzaklaştırılması ile vücuda daha iyi bir şekil kazandırılabilmesi adına ve obezite gibi kilo problemi bulunmayana ancak bölgesel zayıflama yöntemleri ile giderilemeyen yağlanmalara sahip kişilerde uygulanmakta olan cerrahi yöntemlere liposuction adı verilmektedir. Liposuction yöntemi, halk arasında yağ aldırma olarak nitelendirilmesinin yanı sıra geçmişten günümüze en çok uygulanan estetik operasyonlardan da biridir. Liposuction yöntemi özellikle karın, basen, kalça, diz ve bel gibi inatçı yağlanmalar ile bölgesel fazlalıkların görüldüğü bölgelere uygulanmaktadır.

Liposuction Kimlere Yapılabilir?

 Liposuction yöntemi de diğer cerrahi operasyonlarda da olduğu gibi öncellikle uzman bir doktor görüşünün alınması gereken bir işlemdir. Bir zayıflama yöntemi olmayan liposuction yöntemi, yalnızca bölgesel incelmeyi sağlayan ve vücut hatlarının, daha düzgün bir hale gelmesini sağlamaya yaramakta olan yöntemdir. Şayet bölgesel dirençli yağlanmalar haricinde mevcut bir kilo probleminiz var ise öncelikle spor ve kontrollü bir diyet programı uygulayarak, fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekmekte ve ardından diyet sonucu kurtulamadığınız yağ fazlalıkları için liposuctin yöntemine başvurmanız daha uygun olacaktır. Liposuction yöntemi, yeni doğum yapmış ya da hamile olmayan ve sistemik bir sağlık problemi bulunmayan herkese uygulanabilen bir yöntem olmasının yanı sıra diyabet, kalp hastalığı vb. sistemik sağlık problemi bulunan kişilere, uygulama endikasyonu koyulmadan önce mutlak suretle bir takım testler uygulanarak, risk faktörleri belirlenmeli ve olası tehlike arz edebilecek durumlara karşı da gerekli önlemler alınmalıdır. Sistemik bir sağlık problemi bulunmayan herkese uygulanabilen bir yöntem olsa da liposuction yöntemi, ilerleyen yaşa bağlı olarak deri elastikiyetinin kaybından dolayı ileri yaşta ki hastalara uygulanamaz.Bu nedenle uzman hekim muayenesi şarttır.

Liposuction Operasyonu Sonrası İyileşme Dönemi Nasıldır?

Liposuction operasyonu sonrasında mutlaka özel olarak üretilmiş olan korseler kullanılmalı ve bu özel üretilen korseler, alınan yağ dokusunun miktarı ile operasyon yaptıran kişinin özelliklerine göre ortalama 3 ile 4 hafta arası kullanılmaktadır. Liposuction sonrası iyileşme döneminde morluklar ile ödemin görülmesi beklenen bir durum olup, zaman içerisinde bu durumlar ortadan kalkmaktadır. Liposuction operasyonundan üç ya da dört hafta sonra normal egzersizlere dönülebilir. İşlemin büyüklüğüne yani kaç bölgeye uygulandığına göre 1 ile 10 gün arası bir istirahat süresi yeterlidir.hem kadın hem de erkeklerin tüm dünyada en sık müracaat ettiği uygulama olan liposuction mutlaka üst eğitimli cerrahlar tarafından uygulanmalıdır.