Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
0 (212) 279 64 96- 0 532 257 73 68
huseyin@kandulu.com

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme zaman içinde kadınların göğüslerinde ortaya çıkan yumuşaklık ve deformasyon nedeni ile kişilerin en çok hassas oldukları estetik sorunlardandır. Meme yapısında kas içermeyen tamamen yağ ve süt bezlerinden oluşmaktadır. Göğüs dokusu zamanla yer çekimi, yaşlanma, sık kilo alıp verme, doğurma, emzirmeye, yanlış sütyen kullanımına bağlı  bazı nedenlerden dolayı deformasyonlara  maruz kalmaktadır. Bu nedenlerle eski diri ve dik görünümlerini yitirir, içi boşalarak ya da derisi aşırı derecede bollaşarak, sarkar ve estetik açıdan bayanların huzursuz olmasına neden olarak çeşitli çözümler aramalarını gerektiren durum ortaya çıkar. Memelerin diğer bir sarkma nedeni yerçekiminin etkisiyle ve yaşa bağlı olarak derinin elastikiyetini kaybetmesidir. Sık kilo alıp vermekle, doğum ve emzirme işlemlerinin ve memelerin aşırı büyük olması sarkmanın daha erken yaşlarda oluşmasına da neden olmaktadır. Meme dikleştirme ameliyatı bu nedenle 18 yaş üzeri herkese yapılabilir.Sarkan memeler ameliyat dışı yöntemler kullanılarak düzeltilebilse de en uygun işlem halen meme dikleştirme ameliyatıdır. Meme başı normalde meme  altı katlantı çizgisinin izdüşümü  üzerinde bulunmaktadır. Daha ileri sarkmalarda meme başı bu çizginin alt hizasındadır. Hiçbir masaj, krem veya alet meme başının yukarıya çıkmasında operasyon kadar etkili değildir.

Meme kaldırma ameliyatında ne yapılır?

Meme dikleştirme  ameliyatında hasta ayakta muayene edilmektedir.  Meme başı yeri ve meme hacmi ölçülmektedir. Hastanın beklentileri değerlendirilmektedir. Eğer hafif bir sarkma varsa işlem sadece meme ucundan gerçekleştirirlir.Sarkma orta düzeyde ise meme dokusu altına konulan silikon meme protezi ile meme daha dolgun ve dik konuma kavuşmaktadır. Eğer sarkma çok fazla ve meme bezi miktarı yeterli ise meme küçültme tekniklerine benzer şekilde toparlanmaktadır. Ama sarkma fazla ve meme bezi miktarı yetersiz ise memeye hem dikleştirme yapılıp hem de silikon protez konulmaktadır. Bu ameliyat teknik açıdan deneyim gerektiren  meme ameliyatlarındandır. Meme dikleştirmede meme altına konan protezin boyutuna ve meme derisinde yapılacak toparlama oranına işlem öncesi yapılan planlama ile  karar verilmektedir.

Ameliyat sonrasında bizleri neler beklemektedir?

Ameliyattan hemen sonra sporcu sütyeni giyinilir. Dikişlerin üzerindeki ince bantlar dışında başka pansuman kullanılmamaktadır. Ameliyattan 24  saat sonra ameliyatta eğer kullanılmışsa  drenler çekilmektedir, çoğu zaman dren gerektirmeyen ameliyatlardır. Ameliyattan 2 veya 3 gün sonra duş alınabilmektedir. Dikişler ise tamamen özel olup sonrasında alınması gerekmemektedir. Sporcu sütyeni 4-5 hafta devamlı giyilmelidir.Ancak özel durumlarda gün içerisinde ara verilebilir.Sütyen hastanın ağrı duymasınıda azaltır ve kendini daha güvende hissetmesini sağlar. İlk haftalarda  ödemli olan memeler ilk bir ay içinde şekil almaktadır. Memenin son şeklini alması yaklaşık 3-6 ay  hafta sürmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl olmalıdır?

Meme kaldırma ameliyatında teknik ne olursa olsun çoğu zaman genel anestezi altında yapılmalıdır.Sınırlı sayıda hastada lokal anestezi ile de olabilir . Kullanılacak olan tekniğe bağlı olarak meme dikleştirme ameliyatında süre 1 veya 2 saat arasında değişmektedir. Hafif sarkması olan hastalara meme altına silikon protez konulup hiç iz yapmadan da sarkma düzeltilebilir. Meme sarkması olan ve meme dokusunda fazla olan hastalara meme küçültme ameliyatına benzer işlemler yapılmaktadır. Farklı olarak meme dokusunda bir miktar küçültülür. Daha sonra meme küçültme tekniğine benzer şekilde derideki bolluk toplanmaktadır.  Meme dikleştirme de ve kaldırma ameliyatından sonra emzirme işlemi seçilen tekniğe ve memenin sarkıklığına göre değişmektedir. %90 olarak emzirmeye engel değildir.Ameliyattan sonra tekrar sarkma uzun süre beklenmez.Ancak ortaya çıkabilecek olan bir hamilelik veya majör kilo değişimleri memelerde tekrar bir sarkmaya neden olabilmektedirler.  Bu yüzden kaldırma ameliyatının yakın zamanda çocuk planlamayan ve vücut ağırlığı dalgalanmayan hastalarda da yapılması daha doğru olacaktır.Meme dikleştirme ameliyatında eğer meme ucunun alt kısmında oluşmuş çatlaklar varsa bunlarda düzeltilecektir.