Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
0 (212) 279 64 96- 0 532 257 73 68
huseyin@kandulu.com

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme

Değerli hastalarım meme dikleştirmeden bahsetmeden önce meme neden dikleştirmeye ihtiyaç duyar ve hangi anatomik değişiklikler olur kısaca irdelemek gerek. Memeyi oluşturan yapılar meme dokusu, yağ dokusu , meme altı kas dokusu , deri ve meme ucu (nipple) dur. İşte tüm bu yapıların herhangi birinde ortaya çıkan değişim veya deformasyon kişinin memesinde şekil değişikliğine yol açabilir. Bu değişikliklerin derecelerine görede memedeki sarkma sınıflandırılabilir. Yerçekimi ve doğurma eylemi ile yaşlanmanın doku üzerine etkileri sürdüğü sürece memede de olumsuz değişimler yaratacaktır tüm bunlar. Evet hernasılsa bazı değişimler oluyor ve deformasyonlar gelişiyor ama önemli olan diğer soru da güzel meme nasıl olmalı? veya meme kişiye mi özel olmalı? Düşünsenize herkeste aynı şekil ve büyüklükte meme olduğunu nasıl olurdu acaba. İdeal bayan memesi hacim olarak B-C cup yani hacmin göğüs çevresine göre 16-19 cm daha büyük olduğu, meme uçlarının tam karşıya baktığı ve ortahattan 11 cm uzakta durduğu ve deri kalitesinin korunduğu memedir. Bu konu nereye varacak merak ediyorsunuz belki ama bir memenin dikleştirilmesine gerek olup olmadığına karar vermek okadar zor olabiliyor ki bazen. Bu nedenle öncesini ve olması gerekeni iyi bilmek tartışmak gerek. Gereksiz bir müdahale geri dönüşü olmayan sıkıntılara yol açabilir. Hastadan çok hekimin hastayı bilgilendirmesi ve gereksiz operasyonlardan hastasını uzak tutması gerekir. 2 cm lik sarkma düzeltilecek diye memede iz bırakmaya gerek var mı sizce?

Peki meme hacmini kaybetmiş veya meme ucu yer değiştirip mutsuzca boynunu büküp yerlere bakar olmuşsa biz bu mutsuz durumu nasıl çözebiliriz?

Öncelikle anatomik bozukluk nereden kaynaklı tesbit edilmeli ardından ise bunu düzeltirken başka sorunlara yol açmadan enaz izle çözüm yolları aranmalı. İşte meme dikleştirmede kullanılabilecek bazı tedavi yöntemleri ;

  1. Meme protezi kullanıp hacim ve dikleştirme kazandırmak
  2. Kişinin kendi yağının transferi ile hacim ve dikleştirme kazandırmak
  3. Sadece meme başı çevresinden yapılan kesi ile dikleştirmek
  4. Meme başı ve meme altına uzanan düz bir çizgi şeklinde (lolipop izi) yapılan dikleştirme
  5. Ters T diye bilinen ve lolipopa ilave olarak meme altında da iz olan meme dikleştirme işlemi
  6. Meme protezi ile izli olan yöntemlerin kombinasyonları ile meme dikleştirme

Evet gördüğünüz gibi memeye çok farklı müdahaleler yapılabiliyor o nedenle memem sarktı hop ameliyat yok öyle birşey , önce anatomik problem tesbiti sonra vücut analizi sonra meme şekli analizi sonra operasyon seçimi ve ardından operasyon.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Süreci

Meme dikleştirme ameliyatı %90 genel anestezi altında gerçekleştirilir ve hastanede enfazla 1 gece yatmak yeterlidir. Ağrı şikayeti çok çok nadirdir ve işlemden 2 gün sonra duş almak 3-4 gün sonra ise iş hayatına dönmek mümkündür. Sadece 1 ay kadar özel bir sporcu sütyeni giyilmesi gerekmektedir.

Son olarak ben siz değerli hastalarıma veya hastam olmayı düşünenlere bir soru sormak istiyorum. Eğer başınıza böyle bir durum geldiyse ve memenizi dikleştirmeye karar verirseniz , gerçekleştirilecek meme dikleştirme ameliyatının sonucu kalıcı mı olacaktır yoksa değişebilir mi? Bu sorunun ve anatomi ile konuya giriş yapmamın ana amaçları sizlere içinde yaşadığımız ortamı durumları ve sonuçlarını düşündürmek istememden dolayıdır. Zamanın ve yaşamın karşısında hiçbir varlık değişmeden duramaz bu bir doğa kanunudur.

Hamilelik , kilo kayıpları ve doğal yaşlanma süreci memelerde sarkma ve içinin boşalması yani hacim kaybı gibi problemleri beraberinde getirir. Meme pitozu yani sarması meme dokusunun zayıflığından ve yerçekimine karşı koyamamasından dolayı ortaya çıkar. Bayanlarda bu sarkmış meme görüntüsü çoğunlukla daha yaşlı bir görüntü ortaya çıkarır ve kişiyede böyle hissettirir. Meme dikleştirme ameliyatı bu bozulan görüntünün düzelmesi ve genç bir meme şekli dışında şu gibi faydalar sağlar:

Daha iyi bir nipple (meme ucu) pozisyonu

Daha normal bir areola (memenin kahverengi kısmı) büyüklüğü

Daha çekici göğüsler

Özel şekilli göğüsler

Meme altındaki tahrişlerin azalması

Dekoltesi dolgun memeler

Uyguladığım tüm meme dikleştirme operasyonları kişiye özel olarak tarafımdan planlanmaktadır çünkü amaç kişinin yapısına özel en iyi memeyi ortaya çıkarmaktır. O nedenle sadece meme değil hastanın vücut şeklini ve yapısını da dikkate alan bir değerlendirme ile kişinin hangi yöntemle daha mutlu ve iyi bir sonuca ulaşabileceğine karar vermekteyim.

Meme dikleştirme ameliyat yöntemleri:

-Parsiyel mastopexy (Kısmi meme dikleştirme):

Bu yöntem meme foldunun altına doğru hafif ve orta düzeyde yalancı sarkmaların olduğu hastalar için idealdir. Çoğu zaman meme ucunun pozisyonunda sıkıntı yoktur ve meme altındaki bu doku fazlalığına yapılacak kresentik eksizyon hem meme başını daha dik gösterir hemde meme altını toparlar.

-Meme başı çevresinden yapılan dikleştirme(Benelli Yöntemi Meme Dikleştirme):

Bu yöntem hafif ve orta düzey altında meme başı sarkması ile meme foldu üzerine sarkmış meme dokusu olan hastalar için uygun olup. Meme başı çevresinden yapılan yuvarlak kesi dışında iz yoktur. Buradan girilerek meme ucu üzerindeki dokudan doku çıkarılıp meme ucu ve meme dokusu yukarıya taşınır.

-Lolipop meme dikleştirme:

Bu yöntem orta ve hafif ileri düzey meme sarkması olan tüm memelere uygulanabilmektedir. Aynı benelli yönteminde olduğu meme başı çevresinden kesi yapılır ve buna ilaveten buradan düz aşağı uzanan bir kesi ile meme dokusu şekillendirilip daha genç dolgun ve dik bir şekle getirilir.

-Meme küçültme ve dikleştirme:

Bu uygulama memede hem sarkma hemde cilt ile meme dokusunda fazlalığı olan hastalarda uygulanır. Çoğu zaman lolipop meme dikleştirme kesilerine ilaveten meme altından da uzanan bir kesi olur . Bu kesi ters T şekşindedir ve bu kesi ile meme dokusunun kas ve kaburgaya tesbit edilmesi sağlanarak kişide tekrar sarkmanın erken dönemde olmaması sağlanır.

-Meme büyütme ve dikleştirme:

Meme dikleştirme ameliyatı memeye daha diri bir görünüm sağlarken herzaman hacim sorununu çözemez . Bu nedenle eğer hastanın memesinde sarkma ve hacimde azalma varsa meme protezi uygulaması ile birleştirilmelidir. Bu operasyonda izler üstte anlattığım yöntemlerden herhangi birine benzer olabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme süreci ?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası ödem, morluk ve geçici olarak meme başı çevresinde hissizlik olabilir. Tüm bunlar geçicidir. Ameliyat sonrası tüm kesilere özel bandajlar uygulanır ve ilk 10 gün pansuman önerilir. Meme dokusunu destekleyen özel sporcu sütyenleri ise iyileşme döneminde ilk 1 ay mutlaka kullanılmalıdır. Ameliyat sonrasında masa başı işe 3-5 gün içerisinde dönülebilir ancak hastalarıma çoğu zaman ilk 1 haftayı sakin ve dinlenerek geçirmelerini önermekteyim. Sportif aktivitelere başkamak için ise ameliyat sonrası ilk 6 haftayı beklemek gereklidir.

Meme dikleştirme ameliyatının cinsel yaşama etkisi?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası cinsel yaşama ara vermek gerekmez bilakis kişinin kendi bedenine duyduğu saygı ve güven arttığı için cinsel yaşam bu ameliyattan olumlu etkilenecektir. Ancak ilk 6 hafta göğüsleri aktif cinsel yaşama katmadan bu aktiviteyi sürdürmek daha doğrudur.

Meme dikleştirme ameliyat ücreti nedir?

Daha öncede belirttiğim gibi tüm meme dikleştirme hastalarımda kişinin durumuna özel planlama yapmaktayım o nedenle bu ameliyatın ücreti kişi için planlanan operasyona göre değişiklik göstermektedir.

Meme dikleştrime ameliyatı sonrası ağrı olur mu?

Bu konuda gönül rahatlığı ile meme dikleştirme ameliyatının ağrısız olduğunu söyleyebilirim. Ağızdan alınan ağrı kesiciler ilk bir hafta kullanıldığı zaman fazlası ile yeterli olmaktadır.

Meme dikleştirme için uygun aday kimlerdir?

Sağlıklı ve beklentisi gerçekçi olan tüm kadınlar bu ameliyat için uygun adaydırlar. Elbette memelerinde sarkma , hacim kaybı ve şekil bozukluğu bulunması gerekmektedir.

Meme dikleştime işlemi hamilelik sonrası nezaman uygulanabilir?

Öncelikle bebek beklentisi olan ve korunmayan bayanlara bu işlemi hamilelik sonrasına ertelemelerini önermekteyim. Bu işlem hamilelikten sonra emzirme bırakıldıktan 3 ay sonra uygulanabilmektedir ancak hasta emzirmiyorsa hamilelik sonrası 6. ayda meme dikleştirme ameliyatı olabilir.

Meme dikleştirme ameliyatında ensık rastlanan komplikasyonlar nelerdir?

Meme dikleştirme ameliyatında komplikasoyn oranları çok düşüktür ancak yinede meme içinde hematom gelişmesi ve enfeksiyon gelişebilecek olan komplikasyonların en sıklarıdır. Her iki komplikasyonda dikkatli hasta takibi ile çok rahat atlatılır . Bu nedenle herzaman dediğim gibi ameliyatın %50 si ameliyathanede kalan yarısı ise sonrası dönemde bitmektedir.