Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Post Bariatrik Cerrahi

Post Bariatrik Cerrahi

Aşırı kilo kayıpları sonrası neyazık ki kaçınılmaz olan vücut deformiteleri doğru planlama ve zamanlama ile yaklaşıldığı taktirde çözümsüz değildir.

Obezite bilindiği üzere ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getiren gerçekten önemli bir problem olarak hayatımızda yer almıştır.

Kimi insanlar obezite ile mücadelelerinde başarlı olabiliyorlar ve diyetler ve spor yardımı ile bu fazla kilolardan kurtulabiliyorlar. Kimileri ise bariatrik cerrahi denen ve midenin farklı yöntemler ile küçültülebildiği mide operasyonu ile bu sorundan kurtulmaktalar. Her nasıl olursa olsun kişinin aşırı kilo kaybı ile sonuçlanan bu süreç ardından vücudunda muhakkak istenmeyen deformiteler ortaya çıkmaktadır.

Peki nedir bu deformiteler?

Yukarıdan aşağıya vücudu değerlendirecek olursak:

  1. Yüzde çökmeler
  2. Kollarda sarkma
  3. Memelerde sarkma ve içlerinde boşalma
  4. Karında sarkma
  5. Belde ve kalçada sarkma ve düzleşme
  6. Bacaklarda sarkma

sayılabilecek en temel deformitelerdir.

İşte bariatrik operasyon sonrası bu sıkıntıların tümünü veya bir kısmını taşıyan hastalara postbariatrik cerrahi müdahaleler ile yardımcı olunmaktadır.

Aşırı kilo kaybı sonrası hasta belirli bir süre takip edilmeli ve tüm metabolik değerleri dengeli olduktan sonra operasyon planlaması yapılmalıdır. Herşeyin normal olduğu koşullarda deformitelerin boyutuna göre planlama yapılır.

Klasik germe operasyonlarına göre farklılıklar içeren bu operasyonlar zincirinde kişininde sağlık durumuna göre 2 veya 3 seansta tüm sıkıntılar giderilir.

Bu deformiteleri düzeltilirken yapılacak operasyonların hiçbiri ağrılı değildir. Hastanede yatış süresi ise genelde 1 veya 2 gündür. Yapılan cerrahi müdahaleler kişiye özel planlanır ve vücudun sıkıntılı bölgelerinden germe operasyonlarına başlanır.

Kilo probleminden hızlıca kurtulan birçok hasta daha bunun tadını çıkaramadan karşısına çıkan vücudundaki değişiklikler nedeni ile tekrar mutsuz olmaktadır. Bu nedenle özelikle vurgulamak isterim ki postbariatrik cerrahi ile hem sağlıklı hemde zinde bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Post Bariatrik Cerrahi hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen Post Bariatrik Cerrahi Hakkında Herşey yazımızı okuyunuz.

Op. Dr. Hüseyin Kandulu’ya Sorun

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ile ilgili merak ettiklerinizi çekinmeden sorabilirsiniz. Sorularınızı mümkün olan en kısa sürede yanıtlayacağım.
op-dr-huseyin-kandulu


Benimle iletişime geçmek için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.