Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Yağ Enjeksiyonu

Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu veya halk arasında kişinin kendi yağ hücresi ile yapılan  dolgu olarak da bilinen kozmetik cerrahi bir işlemdir. Çok geniş bir uygulama ağı bulunan yağ enjeksiyonunda geçmişten günümüze oldukça yoğun bir şekilde talep artmaktadır. Yağ aslında estetik cerrahlar için en iyi müdahale edilen dolgu maddelerinden biridir, bundan ötürü de çok geniş bir uygulama alanı vardır.

Vücuda enjekte edilen yağ hücreleri enjekte edildiği bölgede yaşamaya devam eder ve dolgu görevi görürler. Enjekte edilen yağ hücreleri eğer ölürse etkisini de kaybeder ve yapılan yağ enjeksiyonu işlemi de ortadan kalkar. Bu nedenle yağ alımı esnasında kullanılan cerrahi aletler ve de teknikler çok önemlidir. Yağ enjeksiyonu için birçok teknik vardır, bunlardan enjeksiyon yapılacak bölgeye en az zarar veren işlem uygulanmalıdır. En çok yağ enjeksiyonu yapılan bölgeleri aşağıda sıralanmıştır.

  • Yüz ve dudak (en sık yağ enjeksiyonu yapılan bölgeler)
  • Alın bölgesi
  • Eller
  • Yara izi bulunan bölgeler
  • Liposuction (yağ alma ameliyatı) sonrası
  • Cilt bozukluklarının düzeltmek için
  • Meme
  • Kalça (BBL ameliyatı),

En çok yağ enjeksiyonu yapılan bölge yüz ve el bölgesidir. Yaşlanma ile birlikte insan yüzündeki yağ miktarı da azalmaktadır. Hatta buna bağlı olarak yüzde sarkmalar meydana gelmektedir. Yağ  enjeksiyonu ile bu azalan yağlar yerine tekrar enjekte edilir ve yüzün daha dolgun, diri, genç ve estetik bir görünüme kavuşması sağlanır. Nadir rastlansa da gençlerde de yüzün yumuşak doku yapısı nedeni ile zayıflıklar görülebilmektedir. Bu tür durumlarda medikal protezlere alternatif olarak yağ enjeksiyonu da yapılabilmektedir. Yağ enjeksiyonu doku hacmi azalmış olanlara uygulandığında, son derece güvenli, uzun ömürlü ve çok doğal görünümlü sonuçlar verir. Bölgeye enjekte edilecek yağ çoğu zaman hastanın vücudundan belirli bölgelerden alınarak, özel bazı işlemlerden geçirildikten sonra yağ kanülleri ile istenilen bölgeye enjekte edilir. Bu işlemlerde eğer istenilen sonuç elde edilmezse enjeksiyon birkaç kez tekrar edilebilir. Enjekte dilen yağ dokusu kendi vücudunuzdan alındığı için reaksiyon veya yağı reddetme gibi bir durumla karşı karşıya gelinmemektedir. Verilen yağların erime oranları vardır.Bu oran ortalam %40 tır. Makalemizin başında da söz ettiğimiz gibi eğer yağlar uygun şekilde doğru teknik ve aletlerde alınır ve e enjeksiyon tamamlanırsa bütünlüğünün korunması daha uzun sürmektedir. Fakat yine de bunun kişinin vücut yapısına bağlı olduğunu söylemekte yarar vardır. Yağ aldırma işleminden sonra bir erime gerçekleşirse işlem tekrar edilebilir. Yağ aldırılan bölgede bir hacim kaybı veya incelme olmaz. Alınan yağ miktarı çok az olduğundan yağ alınan bölgede bu farkı göremezsiniz.Ancak işlemin çoğu zaman liposuction yöntemi ile kombine edilmesi sebebiyle vücut şekillendirme esnasında alınan yağlar enjekte edilmektedir. Yağ aldırma işlemi yaptıracak olan kişilerin operasyondan bir hafta öncesinde aspirin ve türevi ilaçlar eğer kullanılıyor ile kesilir. Eğer bu aşamada sürekli kullanılan bir ilaç kullanılıyor ise doktorunuza danışılarak ilacı kesme işlemi sağlanmalıdır. Operasyon esnasında istenilen bölgeye enjekte edilecek yağ çoğunlukla karın, bel veya vücudun uygun olan herhangi bir bölgesinden özel vakumlu aletler ile alınmaktadır. Alınan yağ dokusu işlemlerden geçtikten sonra yüzde dudaklara, burun kenarından dudak köşesine uzanan kıvrıma, alt göz kısmına, elmacık kemiği bölgesine ve alın çizgisi bölgesine özel uçları olan aletlerle enjekte edilmektedir. Bu işlemler tek tek veya birbirine kombine edilen operasyonlarla beraber de uygulanabilmektedir. Yağ enjeksiyonu genellikle lokal anestezi veya daha büyük bölgesel işlemler sağlanacak ise sedasyon (damar yolu ile uyutma) ile yarım saate veya bir saatlik operasyonlarla gerçekleşebilmektedir.

Yağ enjeksiyonu operasyonu sonrasında hastanede kalmaya gerek yoktur. Aynı gün taburcu olmanızın yanında ertesi gün ise sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz. Operasyon sonrasında işlem yapılan bölgede ödem olması normaldir. Özellikle dudak bölgesinde bu daha da belirgindir. Bu ödem de birkaç gün içerisinde iyileşecek ve doğal ve estetik görüntüsüne kavuşacaktır. Pansuman yapılmasına veya dikiş alınmasına gerek olmamaktadır. Yağ enjeksiyonu işlemi genel olarak çok olumlu ve kalıcı sonuç vermektedir ve bunun yanında kişinin ruh  sağlığını da düzeltebilen kozmetik cerrahi bir işlemdir.

 

Yüksek Hacimli Yağ Enjeksiyonu :

Günümüzde en popüler olan ameliyatlardan birtanesi de  BBL olarak bilinen kalça şekillendirme ve dikleştirme ameliyatıdır.Bu işlemde hiçbir kesi yapılmadan kalçaya transfer edilen yağ hücreleri sayesinde yuvarlak ve dik görünümlü kalçalar elde edilebilinir.

Yine aynı şekilde yüksek volümlü yağ enjeksiyonları meme büyütme amaçlı da kullanımaktadır.