Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
phone-call 0 (212) 279 64 96 - 0 532 257 73 68

Yüz Gençleştirme ve Kök Hücre

Kök Hücre hakkında bilinmesi gerekenler :

Kök hücre terimi son birkaç yıldır yoğun olarak gündemi meşgul ederken estetik cerrahi de de kök hücreden zenginleştirilmiş yağ hücresi aşılamaları yoğun olarak uygulanmaktadır..

Kök hücre nedir?

Kök hücre, işlevsel olarak farklılaşmamış, yani vücudun herhangi bir organ ya da dokusunda özel bir görev yapabilmek için tam olarak olgunlaşmamış karmaşık bir yapısı olan öncül bir hücredir. Bununla birlikte bu öncül hücre bedenin başka hücrelerine dönüşebilme yeteneğine sahiptir. Kök hücreleri, kabaca embriyolojik (ceninin erken evresi) kaynaklı veya erişkin insan bedeninden elde edilen türler olarak iki temel kısımda incelenir. Erişkin kökenli kök hücreleri insan vücudunda bulunan birçok dokudan elde edilebilmektedir ve embriyolojik kaynaklı olanlarla birlikte ortak özellikleri şunlardır:

1. Kendiliklerinden uygun bir büyüme ortamına yerleşebilirler
2. Çoğalma yetenekleri vardır

3. Başka tür hücrelere farklılaşıp bu türün devamı niteliğinde türler üretebilirler

4. Kendilerini yenileyebilir veya kendi hücre topluluklarının devamlılığını sağlayabilirler

5. Vücudun bir yerindeki zedelenmeyi takiben bu dokuyu onarabilme ve onu işlevsel hale getirebilme potansiyeline sahiptirler.

Siz değerli okurların kafasını kök hücrenin detayları ile karıştırmadan Estetik ve Plastik cerrahide kök hücre tedavisinin kullanımından bahsetmek ve yanlış uygulamalar hakkında sizleri bilgilendirmek isterim..

Belirttiğim üzere kök hücreler çoğalma yeteneklerine sahip, farklılaşabilen , kendilerini yenileyen ve doku onarabilme yeteneğine sahip hücrelerdir.

Şuan ki teknoloji ile labaratuar ortamında hazırlanan ve raflarda bulunan bazı maddelerin kök hücre adı altında kişilere uygulanması mümkündür ancak sakıncalıdır. Sakıncalı olmasının temel sebebi kök hücrelerin çoğalma ve farklılaşma özelliğinden ileri gelir. Büyüyüp farklılaşmaya programlı kök hücrelerin sağlıklı hücreler gibi sağlıksız kanser hücrelerine dönüşmesi muhtemeldir ve bu yönde yoğun olarak çalışmalar devam etmektedir. Bu nedenle otolog yağ hücre aşılaması (kişinin kendinden alınan) şuan kök hücre tedavisi içerisinde en güvenilir ve kabul görmüş yöntemdir..

Çalışmalar erişkin insanda kök hücrelerin , yağ dokusunda yoğun olarak yerleştiğini göstermektedir. Bu nedenle şuan en güncel doku onarımı ve yüz gençleştirme yöntemi kök hücreden zenginleştirilmiş yağ hücrelerinin kişiye yeniden aşılanmasıdır.

Kök hücre ile zenginleştirilmiş yağ hücre aşılaması nasıl bir işlemdir?

Bu işlem ameliyathane ortamında gerçekleştirilen minimal invaziv bir işlem olup hafif bir anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Kişinin kendinden (sıklıkla göbek, bel, bacak iç yanları) alınan yağ hücreleri özel olarak ayrıştırılır ve yine kişinin kanından elde edilen büyüme hormonları ile birleştirilerek kök hücreden zengin yağ dokusu elde edilir.

Elde edilen bu yağ dokusu yüz gençleştireme amacı ile zaman içerisinde hacmini kaybetmiş olan bölgelere özel iğneler ile enjekte edilir. Enjekte edilen bölgelerde hacmin sağlanmasının ve deformitelerin giderilmesinin yanı sıra iyileştirici etkisi ile cilt kalitesinde ciddi bir güzellik ortaya çıkar. Uygulama sonrası morluk yok denecek kadar azdır şişlikler ise birkaç gün içerisinde azalarak yok olur ve istenen etki ortaya çıkar.

Yanık ve yara skarları tedavisinde en güncel tedavi yöntemlerinden olan otolog yağ hücre aşılaması ile birkaç seans ile yanık alanlarda gözle görülür iyileşmeler elde edilmektedir.

Yüz gençleştirme amaçlı kaş asma , yanak asma , mini yüz germe , total yüz germe işlemleri ile birlikte veya tek başına hacim kaybına bağlı çökük gözüken göz altlarına , belirginleşmiş derin çizgilere uygulan yağ hücre enjeksiyonları en güncel ve başarılı tedavi yöntemidir. Bilindiği üzre yüzünü , vücudunu gençleştiren hanımların şikayetçi oldukları diğer bir nokta ise el sırtlarında ki yaşlanma belirtileridir. Yağ hücre enjeksiyonları ile el gençleştirme işlemi de son derece başarılı olmaktadır.

Bizimle İletişime Geçin