Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
phone-call 0 (212) 279 64 96 - 0 532 257 73 68

Lipödem Tedavisi

Lipödem Tedavisi

 
Lipödem tüm dünyada tanısı sıklıkla atlanan ve anlaşılmasında zorlanılan ağrılı bir yağlanma rahatsızlığıdır. Bu hastalık tedavi edilmediği zaman hastanın yaşam konforu emosyonel ve fiziksel olarak etkilenmektedir . Birçok lipödem hastası hayatları boyunca bu rahatsızlığa sadece basit yağlanma fazlalığı ve obezite gözüyle baktıkları için bu şekilde yaşamaya devam etmektedirler.

Lipödem hastalığı çoğu zaman bayan hastalarda ve bayan hastaların alt gövdelerinde izlenmektedir. Bel ölçüsü ile 4-8 beden farklılık gösteren basen ve bacak kalınlıkları bu hastaların tipik görünümleridir. Yağlanma çoğu zaman uyluk bölgesinden alt bacağa doğrudur. Bu hastalar kilo aldıkları zaman bu bölgelerden kilo alırken , kilo verdiklerinde ne yazık ki bu bölgelerden kilo kaybetmezler ve durumları giderek dramatikleşir. Tüm vücudu etkileyen lipödem durumlarında çoğu zaman bariatrik cerrahi müdahalesi gerekebilir.
Ağrılı yağlanma sendromu olarak adlandırılan lipödem hastalığı erkekte çok çok nadir olarak ortaya çıkarken bayanlarda alt ekstermitede simetrik ve uyluktan alt bacağa doğru diz bölgesinide içeren zaman zaman boğumlanmaların olduğu bir yağıda karşımıza çıkar. Travma , cerrahi müdahale (ör: ortopedik cerrahi ) , menapoz gibi durumlar lipödemi tetikler. Lipödem morbid obez kişilerde olabildiği gibi anoreksik kişilerde de karşımıza çıkabilir. Yetişkin kadın popülasyonunda lipödem insidansı %11 lerde kendini gösterir.

Lipödem evreleri ve tipleri

Şuanda Lipödemin(lipedema) kabul edilmiş 4 evresi vardır. Bu dört evre hafiften ciddi ağır seyreden evrelere göre ilerler.
Evre 1:
Evre 1 de hastalıktan etkilenmiş alanda cilt henüz pürüzsüz ve yumuşaktır. Ödem gün içerisinde tipik olarak artar ancak tipik olarak istirahat ile düzelir.
Evre 2:
Evre 2 de ciltte girintiler gelişmeye başlar ve subcutan dokularda sertlikler ile nodüler yapılar hissedilmeye başlar. Lipomlar hissedilir ve görünür hale gelebilir. Yağ depolanmaları evre 2 de özellikle üst ve alt bacak ile ayak bileklerinde kendini göstermeye başlar. Egzema ve bazı cilt enfeksiyonları evre 2 de izlenebilir. Evre 1 deki gibi gün içinde ödemin artmasına rağmen bu evrede ödem dinlenme ve ayak levasyonundan evre 1 kadar olumlu yanıt alamaz.
Evre 3:
Evre 3 te çok daha sertleşmiş bir bağ doku kalıcı olarak oturmuştur ve dinlenme ile elevasyon dan kesinlikle hiç fayda görmez. Bu evrede özellikle uyluk bölgesi ve dizlerde büyük yağ ve cilt kütlelerinin ciddi deformiteler yarattığı görülmektedir.
Evre 4:
Evre 4 te artık lenfödem de ortaya çıkar ve bu evre sıklıkla lipo-lenfödem diye de adlandırılır. Bu evrede büyük kütlelerde cilt ve yağ dokusu birbirinin üzerinden sarkmakta , katlanmalar göstermekte ve ödem sürekli varlık göstermektedir. Özellikle alt ekstremitede bacaklar odun gibi serttir ve lenf damarlarından lenf dolaşımı yeterli sağlanamaz.

Lipödem Tipleri

Lipödem tipleri yağ dokunun hangi bölgelerde etkilendiğine göre belirlenir.
Tip I: Kalça ve uyluklar etkilenmiştir.
Tip II: Kalçalardan dizlere kadar etkilenmiştir özellikle diz içlerinde deformiteler vardır.
Tip III: Kalçalardan ayak bileklerine kadar etkilenme mevcuttur.
Tip IV: Kollarda etkilenmiştir.
Tip V: Bacaklar ve ayaklarda etkilenmiştir. 

Lipödem tedavisinde ameliyat nasıl olmalı?

Lipödem tedavisinde hedef sertleşmiş yağ dokuyu uzaklaştırmaktır. Bu nedenle hiçbir kesi yapılmadan ve iz bırakmadan , geçmişteki komplikasyonların izlenmediği liposuction yöntemleri arasında güncel ve başarısı tartışılmayan vaser liposuction yöntemi bu hastalığın tedavisinde ciddi başarılar sağlamış ve hasta konforunu artırmıştır.

Lipödem tedavisinde Vaser Liposuctionın önemi ?

Lipödem tedavisinde kompresyon korseleri, özel uyluk pompaları, diyet, lenf drenaj masajı ve liposuctiondan söz etmek mümkündür. Liposuction dışındaki ameliyatsız tedaviler ulaşılması daha kolay tedaviler olup eğer hasta liposuction yöntemi ile bu hastalıktan kurtulmak istiyorsa benim üzerinde çok fazla deneyimim olan Vaser Liposuction yöntemi lipödem tedavisinde birinci tercih arasında yeralmalıdır.
Lipödem hastalarının alt ekstermite bölgelerinde aşırı yağlanma olduğu için burada önemli olan tek seansta yüksek hacimde liposuction (megaliposuction) yapabilmek ve bunu yaparken de hastada komplikasyon geliştirmeden ve lenf damarlarını koruyarak çalışılacak bir yöntemle liposuction yapmak öncelikli hedef olmalıdır.
Vaser liposuctionın ultrasonik ses dalgaları ile çalışması ve sadece yağa spesifik çalışıp deri altındaki damarsal yapılar, sinirler ve kas dokusuna zarar vermeden sadece yağları eritip suction işlemine olanak vermesi nedeni ile lipödem hastalarında vaser liposuction yöntemi ile daha konforlu olarak komplikasyona sebep olmadan tek seansta bölgedeki yağları eritip vücuttan uzaklaştırmak mümkündür. Lipödem hastalarındaki yağ doku sertliği normal insandan farklıdır ve çok daha serttir bu nedenle önce deri altı ve bağ doku arasındaki yağ mutlaka ultrasonik (vaser lipo) yöntemle eritilmelidir.

Lipödem de ameliyat sonrası evre nasıldır?

Ameliyat sonrasında hastayı bekleyen iyileşme süreci normal vaser liposuction hastalarından farksızdır. Ciddi ağrıların olmadığı bir iyileşme evresi vardır. Hastanede bir gece konaklamak hasta konforu için fazlası ile yeterli olur. Lipödem hastalarında hangi evre ve tipte olduğuna da bağlı olarak operasyodan sonra giydirilen kompresyon korselerinin süresinde birmiktar uzama olabilir. Ayrıca lipödem hastalarında lenfdrenaj manuel veya cihazlı masajları operasyondan 3-4 hafta sonra mutlaka başlanmalıdır ve sürdürülmelidir.

Lipödemde beslenme ve spor nasıl olmalı?

Lipödem hastalarında ki yağlanma diyet ve egzersize dirençlidir ancak bazı besin maddelerinin lipödemde enflamasyonu ve ödemi azalttığı bilinmektedir. Ayrıca bazı sportif aktivitelerde ciddi yararlar sağlayabilmektedir.
Lipödeme faydalı besinler: Ispanak, soğan, sarmısak, zencefil, zerdeçal, fındık, potokal ve benzeri meyvalar.
Lipödemde faydalı sporlar: Yüzmek, yürümek, tüm vücut vibrasyonlu egzersizleri, bisiklet sürmek, yoga, pilates ve gerdirme egzersizleri.

Bizimle İletişime Geçin