Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Rinoplasti bizlerin sıklıkla bildiği ve kullandığı burun estetiği ameliyatına literatürde verilen isimdir.

Rinoplasti işleminde sıklıkla uygulanmak istenen burnun kendi içinde ve yüzle uyumlu olarak şekillendirilmesi bunun yanında fonksiyonel olarak işlevinin korunması veya varsa solunum problemlerinin giderilmesidir.

Bu işlem gelişim döneminin tamamlanmasının ardından genç kızlarda 16-17 yaş sonrası , erkeklerde ise 18 yaş sonrası uygulanabilir. Kişinin son 6 ay içerisinde boy uzamasında değişiklik olmaması ergenlik döneminin tamamlanması hakkında yol gösterici olacaktır.

Burun estetiği öncesi hasta ile detaylı bir ön görüşme yapılıp hastanın şikayetleri dinlenerek beklentileri hakkında bilgi verilmelidir. Ameliyat öncesi çekilen fotoğraflar üzerinde cerrahiye hazırlık amacı ile bir ön tasarım yapılır, bu tasarım üzerinde hasta ile tartışılır ve mevcut deformiteleri hakkında hasta bilgilendirilir.
En iyi cerrahi teknik, cerrahın kendini en iyi hissettiği tekniktir. En güncel iki yöntem; tamamen burun içerisinden kameralı ve ışıklı sistemler ile çalışılan kapalı rinoplasti veya burun ucundan küçük bir kesinin yapıldığı ve iz bırakmayan açık burun estetiği yöntemleridir. Her iki yöntemde de amaç yüzle uyumlu , burnun kendi içinde uyumlu olduğu ve fonksiyonlarının korunduğu bir sonuç elde etmektir. Ameliyat genel anestezi altında 1.5-2 saat sürer.  Ameliyatta ince kesiciler ve törpüler ile burun kemik ve kıkırdakları şekillendirilir, eğer varsa solunum problemleri giderilir. Tampon gerekmedikçe kullanılmaz ve işlem sonrası burun üzeri bandajlanıp özel atel uygulanır. İlk 2-3 gün sürecinde morluk ve şişlik olabilir ancak 3. günden sonra bunlar çok süratlice dağılır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası  6.-7. günde burun üzerinde ki  atel  alınır.  Hastanede yatış süresi 1 gecedir ancak sabah yapılan ameliyatlar sonrası akşamı evinizde geçirmeniz mümkündür. İlk üç gün içerisinde gelişebilecek şişlikler 7. güne doğru süratle azalır ve kişi rahatlıkla gündelik yaşamına dönmüş olur. Ameliyat sonrası dönemde ilk 6-8 hafta önemlidir bu dönemde travma, gözlük kullanımı,sert sümkürme,aksırma ve ağır sportif aktiviteler hakkında hasta uyarılmalı, bilgilendirilmelidir.  Burun estetiği sonrası erken dönemde sonuç hakkında hasta beklentileri yüksektir ancak unutulmaması gereken nokta burnun son şeklini 6 ay 1 yıl içerisinde kazanacağıdır.

 Burun Estetiği Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Toplumumuzda estetik burun ameliyatı çok rağbet görmektedir. Burun estetiği, burnunuzun hem fonksiyonel hem de görüntü anlamında çok işlevsel organ olması nedeniyle önemlidir. Burun estetiği, kişiden kişiye farklılık gösterse de, belli normlar içinde kalmak ve yüzün ortasında yer alan bu çok işlevsel organımızı yüzle oranlı bir şekilde kullanmak açısından önem arz eden bir ameliyattır.

Güzel bir burun kişiden kişye farklılık gösterir. Çok harika bir burnu farklı farklı yüzlere koyduğunuz zaman çok sıcak ve doğal bir görünüm elde edemeyebilirsiniz. Güzel burun, kişiye özel planlanmış kişinin yüzüyle uyum içerisinde olan burundur. Estetik burun kişiye özel planlanmalıdır. Dolayısıyla erkek ve bayanlarda burun yapısı, burun ucunun açısı ve burun sırtının farklı özelliklerde planlanması gerekmektedir. Rinoplasti ameliyatı veya septorinoplasti ameliyatı, burun şeklinin ve tüm solunum problemlerinin giderildiği bir operasyondur. Yaklaşık olarak 1.5 – 2 saat sürmektedir.

Estetik burun operasyonlarında uzun süredir tampon kullanmamaktayız. Eskiden hastalarımızın korktuğu boğaza kadar yerleştirilen klasik tamponlar artık kesinlikle kullanılmamaktadır. Ancak;burun içi yapıların sağlıklı iyileşebilmesi için gerekli olduğu durumlarda özel silikon, yaprak şeklinde tamponlar uygulamaktayız. Bu tamponlar, hastalarımızın ameliyat sonrasında nefes almasına kesinlikle engel olmazlar. Burun operasyonları çok basit, sağlıklı, ağrısız ve problemsiz ameliyatlardır. Dolayısıyla ameliyatın sabah erken planlanması durumunda hastamızı 5-6 sa süreyle hastanede ağırlayıp rahatlıkla evine gönderebiliyoruz.

Estetik burun operasyonlarında kullandığımız aletlerin giderek daha narin, daha ince aletler olması nedeniyle ve ameliyat tekniklerimizin her geçen gün daha atravmatik yönde ilerlemesi nedeniyle aylarca süren morluklar, şişlikler kesinlikle görülmemektedir. Operasyon sonrasında, ağrı olmaz, şişlik ve morluklar da 2-3 gün içerisinde yok olduğundan konforlu ameliyatlardır. Operasyon bitiminde burnun şişmemesi ve şeklinin korunması amacıyla burnun üzerine termoplastik bandaj uygulanır. Bu bandajı 7 gün içerisinde kaldırıyoruz ve hastamız günlük hayatına rahatlıkla devam ediyor.

Burun ameliyatlarında, bandaj açıldıktan sonra yüzeysel sonucu görmekteyiz. Ancak;zaman içerisinde ödemin gerilemesiyle tam şekliyle güzel ve narin burun ortaya çıkacağından nihai sonuca karar vermek için 6 ay-1 yıl gibi bir süre beklenmelidir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Değerli hastalarım sizlere bu yazıyı yazarken mümkün olabildiğince açık , dürüst ve anlaşılabilir olmasına özen göstereceğim çünkü biliyorum ki rinoplasti , burun estetiği veya adına her ne derseniz deyin bu uygulama ülkemizde birçok insanı ilgilendiren bir konu.

Burun Estetiği Evrimi

Değerli hastalarım hergün birçok insan muayene ediyorum herkes bana üç aşağı beş yukarı aynı soruları yöneltiyor. Ameliyatı açık mı kapalı mı yapıyorsunuz , iz nerede vs vs. Bu nedenle ben sizlere burun estetiğinin evriminden bahsetmek istiyorum. İlk burun ameliyatının temelleri tarihte gerçekten çok geçmişe dayanıyor , burun estetiğinin temelleri ceza amaçlı burnu kesilen kişilere yeniden burun yapılması ile başlamıştır. Plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi alanında birçok ameliyat olmasına rağmen estetik ameliyatlar ve bunların içerisinde de rinoplasti uygulamaları öne çıkmış popüler olmuştur. Burun estetiğinin popüler olduğu bu son 10 yıllık sürede ise ciddi değişimler ve gelişmeler olmuştur. Artık gönül rahatlığı ile hastaların tecrübelli ellerde geçirecekleri burun estetiği operasyonları ile %95 oranda başarıya ulaşabileceklerini biliyoruz.

Bu gelişen dönemde burun anatomisi , korunması gereken veya yeniden yapılması gereken anatomik bozukluklar, havayolunun tüm komponentleri , doğal burun görünümünün nasıl elde edileceği cerrahlar tarafından anlaşılmıştır. Bunun yanında burun estetiğinde atravmatik teknik dönemi başlamış olup mikro testereler , keskiler , ultrasonik cihazlar ve lazer yardımlı operasyonlarda rinoplastide hem cerrahi işleme hemde sonrasında ki iyileşme sürecine büyük katkı sağlamıştır.

Peki burun estetiğine uygun aday hastalar kimler?

17-18 yaşını doldurmuş erkek veya kız hastalar eğer burunlarında şekil bozukluğundan şikayetleri varsa burun estetiği yaptırabilirler. Streste tam bu nokta başlıyor zaten şikayetleri mevcut ama bu ameliyatı nasıl ve kime yaptırmaları gerkiyor işte bu noktada araştırmaları gereken çok şey karşılarına çıkıyor. Aslında bu noktada da strese gerek yok yapılması gereken burun estetiği ile yakından ilgilenen bir cerrah bulmak. Değerli hastalarım burun estetiği ergenlik tamamlandıktan sonra dilediğimiz zaman yaptırabileceğimiz bir operasyon ancak bir doğru daha var estetik cerrahide oranlar açılar güzellik kavramları olsada sırf bu yüzden bu ameliyatın yapılması sakıncalıdır , eğer hastanın günlük yaşamında onu gerçekten rahatsız eden bir burunda şekil bozukluğu varsa bu işlem yapılabilir.

Burun Estetiği için Ameliyathane şart mı?

Değerli hastalarım bazen arkadaş ve dost çevresinden benim arkadaşım klinikte burnunu yaptırdı şöyle oldu böyle oldu diye duyarız ama eğer gerçekten bir rinoplasti burun estetiği baştan sona yapılacaksa bunun ameliyathane ortamında genel anestezi ile yapılması gerekmektedir. Minör işlemler lokal anestezi ile de çözülebilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Tekniği Nedir?

Peki ameliyat tekniği nasıl olmalı? İşte hastalar bu soruyu sorduklarında bende şunu soruyorum neden tekniği soruyorsunuz. Restoranda yemeğin pişirilmesini sormuyoruz, boyacıya tekniğini sormuyoruz, mimara 3D çizimi nasıl yaptığını sormuyoruz , herzaman sonucu soruyoruz. İşte bu nedenle değerli hastalarım estetik cerrahidede eğer cerrahınıza güvenmişseniz tekniği değil sonuç ve o sonuca giderken geçireceğiniz süreç önem arz etmektedir.

Burun estetiğinde ameliyat ve sonra ki süreç

Burun ameliyatına karar verildiği zaman hastanın tüm tetkikleri ameliyat sabahı hastanede yapılır ve hasta operasyona hazırlanır. Operasyon yaklaşık 1.5 saat sürer ve ardından hasta odasına alınır. İlk bir gece hastalarımızı hastanede ağırlıyoruz, bunun en temel sebebi ise onalrı dinlendirmek yoksa rahatlıkla akşamı evde geçirebilirler. Burun ameliyatları ağrısız işlemlerdir ve artık şişlik morluk eskilerdeki gibi hat safhalarda değildir. Şişlik morluk olsa bile ilk 7 günde çok çabuk dağılır. Ameliyattan sonraki ilk kontrolde 7. günde kliniğimizde yapılmakta ve hastanın  varsa dikişleri ile birlikte burun sırtındaki ateli alınmaktadır. Bu süreçten sonra ilk 6 hafta burnun darbe almaması, şiddetli ellenilmemesi, yüzü koyun yatılmaması , gözlük kullanılmaması gerekmektedir. Eğer hasta bu süreci sorunsuz geçirirse ve herşey yolunda ise burnun oturma süreci olan 6-9 aylık periodda da hiçbir sorun olmaz.