Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
phone-call 0 (212) 279 64 96 - 0 532 257 73 68

Vaser Liposuction – Vaser Hi Def

Vaser Liposuction ve Vaser Hi – Def Cerrahisi Nedir?

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Hüseyin Kandulu estetik cerrahi alanında gerçekten inanılmaz deneyim gerektiren bu özel uygulama alanında uzun süredir çalışmalarını sürdürmektedir ve son 5 yıldır bu uygulamaların uluslarası eğitmeniliğini yapmakta olup birçok meslektaşına özel eğitimler verip kendilerini geliştirmelerine öncülük etmiştir.

Bakalım böylesine deneyimli bir cerrah bu vücut şekillendirme operasyonu hakkında neler düşünüyor. Değerli arkadaşlarım , hastalarım yaklaşık 10 yıldır bu teknolojiyi kullanmakta ve vücut ameliyatları gerçekleştirmekteyim bugün bu makalenin sizler için yol gösterici olacağını umarak vaser liposuction (ultrasonik liposuction) ve ileri düzey vücut şekillendirme teknikleri hakkında sizlerle görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle irdelenmesi gereken konu vaser liposuction işleminin tam olarak ne demek olduğunu irdelemek olmalı. Son elli yıldır plastik cerrahlar birçok yöntem ve teknoloji ile vücuttan istenmeyen yağları uzaklaştırmaya çalışmışlardır ancak bu süreçte istenmeyen birçok komplikasyon ve istenmeyen sonuçlarla karşılaşılmıştır.

İşte bu gelişim sürecinde ses dalgaları ile sadece yağları hedef alan ve diğer çevre dokulara zarar vermeden yağ hücrelerinin birbirinden ayrışmasına ve vücuttan rahatlıkla uzaklaştırılmasına olanak veren ultrasonik liposuction keşfedilmiş ve uygulama alanına girmiştir.


Vaser liposuction kelime anlamı ile vücuttaki fazla yağ dokusunun vakum yardımı ile emilerek uzaklaştırılmasını ifade etmektedir.

Liposakşının Estetik Cerrahideki mazisi elli yılı aşmıştır ve bu süre içerisinde vaser liposuction teknikleri de değişime uğramıştır.

Önceleri büyük kesiler yapıp deri altı yağı kürete ederek almaya çalışan cerrahlar çok ciddi komplikasyonlar ile karşılaştıkları için bu uygulamayı kısa sürede terketmişlerdir.

Daha sonraları büyük kanüller ile deri altına girilerek vakum yardımı ile yağlar vücuttan uzaklaştırılmaya çalışılmıştır ancak yinede yeterli sonuçlara ulaşılamamıştır.

Değerli hastalarım çok yoğun olarak liposuction cerrahisi yapan biri olarak yeterli sonuç ne olmalıdır konusunda hemen araya girmek isterim.

Liposakşın yapılan bir hasta için yeterli sonuç diyebilmeniz için hastanın uygulama yapılan bölgesinde gözle görülür küçülme yani beden farkı ortaya mutlaka çıkmalı , yapılan işlem sonrası hasta ciddi kilo almadıkça 2. bir işlem gerekmememli yani sonuç kalıcı olmalı , işleme bağlı olarak önceden vücutta olmayan deri de sarkma veya çukurluklar görülmemeli.

İşte tüm bu saydıklarıma ulaşmak hasta için yeterli sonuç demek oluyor . İşlem sonrası kiloda azalma ise hastaların çokta fazla önemsediği bir husus değil ancak kiloda da azalma olduğunu hepimiz biliyoruz.

Peki Vaser Lipo için kimler uygun ve en güncel liposakşın yöntemleri neler?

Vaser lipo adayları hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın obezite sınırında veya üzerinde olmayan ve vücudunda yağlanma şikayeti olan hastalardır.

Bölgesel veya vücudun birçok bölgesinde aynı anda liposakşın uygulanıp hastada üç boyutlu bedensel küçülme sağlanabilir. Elbette hastanın yağlanmadan şikayetçi olduğu bölgeler muayene edilip diğer bölgelerle uyumu mutlaka değerlendirilerek hastaya işlem hakkında ve çıkacak sonuç hakkında bilgi verilmelidir.

Bahsettiğim yeterli sonuçların üzerine gelişen liposakşın yöntemleri ile daha da fazla kazanımlar eklemek mümkündür.

Örneğin hastayı fazla yağlardan kurtarırken çok iyi sportif hatlara kavuşuturmak ve şekillendirmek mümkün artık , bunun yanında doğum yapmış hastalarda ki deri sarkmasını kesi yapmadan toparlamak , önceden oluşmuş girinti çıkıntıları ve sekülit görünümünü de azaltmak mümkün, bunlara birde kalıcı olarak yüksek hacimde yağı vücuttan uzaklaştırabilmeyi eklerseniz işleminizin sonucu fevkalade olacaktır.

Peki hangi yöntem ile bunu başarabiliyoruz sorusunu yanıtlamak gerekirse sizlerle bunu paylaşmak isterim.

Vaser Liposuction yöntemleri nelerdir?

1.Kuru liposakşın
2.Islak liposakşın
3.Aşırı ıslak liposakşın
4.Güç yardımlı liposakşın (power asisted liposuction)
5.Lazer ile liposuction
6.Ultrasonik liposakşın(Vaser liposakşın)

Biliyorum hasta olarak bazı şeylere karar vermek yani konunun dışında biri olarak hangi yöntemin size nasıl yardımcı olacağı hakkında karar vermeniz çok zor.

Kişiye en az zararı veren sadece yağa seçici olarak çalışan ve kas , sinir , damar ile bağ dokuya kesinlikle zarar vermeyen ses dalgaları ile yağ hücrelerini birbirinden ayıran ve vücuttan uzaklaştırılmasını kolaylaştıran ultrasonik liposakşın (vaser liposuction) yöntemi ile sizlere bahsettiğim üst düzey sonuçlara ulaşmanız mümkün.

İlginizi Çekebilir  Yüz ve Boyun Germe

Vaser Liposuction Fiyatları 2024

Vaser liposuction olarak tanınan ve bilinen bu işlem bana göre güncel olan en güvenli liposuction yöntemidir. Vaser liposuction işleminin güvenli ve sonuçlarının diğer tekniklere göre üstün olmasının en önemli sebebi sadece yağlara selektif olması ve eritlen bu yağların vücuttan hastaya zarar vermeden uzaklaştırılmasına olanak sağlamasıdır ancak bu yöntem mutlaka bu alanda eğitim almış cerrahlar tarafından uygulanmalıdır.

İşte bu noktada büyük bir parantez açarak konunu anlaşılır olabilmesi için birkaç örnek vermem gerekiyor. Teknoloji dünyanın heryerinde kullanıcıya bağlıdır bunu örneklendirecek olursak çok iyi bir arabayı çok iyi bir şoför kullanırsa harika bir yarış çıkarır ancak kötü bir şoförle kaza kaçınılmazdır.

Elimizde son teknoloji bir uzay aracı olabilir ancak kullanacak adamımız yoksa hiçbir işe yaramaz. Sanırım anlatmak istediğim anlaşılmıştır “Teknoloji kullanıcıya bağımlıdır”.

Peki bu açıklayıcı girişten sonra yağları vücuttan pürüzsüzce kanatmadan uzaklaştırmak sizce bu işlemi daha ayrıcalıklı yapmaya yeterli mi ? Bence yeterli değil , neden biliyormusunuz biz vücut cerrahlarının artık hedefi hastayı sadece küçültmek değildir.

Hastalarımızı küçültürken vücutlarının normal vücut formlarına ideale yaklaşmasını istemekteyiz ve arzulamaktayız. Bu amaçla uyguladığımız operasyon tekniğinin ismi ise “vaser hi-def” dir. Bu operasyon tekniğinin temel açıklaması şudur ; gerek erkek gerekse kadın hastaların ideal vücut formları ve dengeleri mevcuttur genel olarak erkeklerde “V” formunda vücutlar kadınlarda ise “S” formunda kıvrımlara sahip vücutlar arzulanaktadır.

Gözünüzde gerek erkek gerekse kadın vücutlarını canlandırmaya çalışırsanız ne demek istediğimi daha rahat anlayabilirsiniz. Erkek memsinin kadın memesinin veya kadın kalçasının , erkek karın bölgesinin doğal kas yapısına uygun olan ideal şekilleri herzaman bahsettiğim formlar içerisindedir ancak biz yuvarlak erkek vücutları arkadan bakıldığında boxy dediğimiz dikdötgen veya kare şeklinde kıvrımları yok olmuş kadın vücutlarını sık sık görmekteyiz.

İşte bu noktada bu alanda deneyimli cerrahın ve teknolojinin devreye girmesi ile vücutta ciddi transformasyonlar yaratabilmekte ve oldukça inanılmaz sonuçlara ulaşabilmekteyiz . Kim istemez ki bir anda spor salonundan çıkmışcasına bir vücuda sadece birkaç saat içerisinde kavuşmayı.

Dr. Kandulu Vaser Hi – Def ile ilgili bilgi veriyor.

Değerli hastalarım bir sonraki makalemizde sizlerle bu uygulamanın süreçleri hakkında bazı detayları paylaşmak istiyorum özellikle vaser liposuction işlemi sonrası iyileşme süreci , operasyonun nasıl gerçekleştiği , işlem sonrası bakımların nasıl olması gerektiği ve istirahat süreci gibi konuşulması gereken birçok şey.

Son noktayı koymadan önce diğer bir önemli konu olan hasta beklentisi hakkında çok net ve dürüst bir bilgi paylaşmak istiyorum vaser liposuction operasyonu öncesi mutlaka profesyonel hekim muayenesi gerekmektedir çünkü değerli hastalarım bu operasyonla çok ciddi değişimler yaratsakta elimizde sihirli çubuk yoktur ve elimizdeki hamur ne ise bizler ancak onu şekillendirebilmekteyiz.

Gümüşü altına çeviremiyoruz ancak altını işleyip çok değerli bir hale getirebiliyoruz.

Vaser Liposuction

Dünyada en çok yapılan operasyonlar sıralamasında 1.liğini çoğu bölgede koruyan , ülkemizde de burun estetiği ile birincilik koltuğuna oturmak için sürekli yarışan liposuction ameliyatı, yeni büründüğü kimlik ile artık zirvede tekim demeye hazırlanıyor.


Bu yeni kimliği ile tanıdığımız liposuction vücuttaki yağ hücrelerini uzaklaştırmaktan öte vücudu üç boyutlu olarak şekle sokmamıza olanak sağlamakta.

Yıllardır birçok farklı yöntemle yağ hücreleri vücuttan uzaklaştırılmaya ve vücuda şekil verilmeye çalışıldı. Klasik kuru, ıslak ve süper ıslak liposuction yöntemleri ile yıllardır uygulamakta olduğumuz operasyonların artık pabucu dama atıldı.

Ultrason enerjisi ile birleşen liposuction adından çok fazla söz ettireceğe benziyor. Ultrasonik liposuction (Vaser liposuction) ile klasik liposuctionın çok ötesinde sonçlar elde edilmesinin yanında, vaser liposuction ile vücut üzerinde 3 boyutlu olarak aynı bir heykeltraş gibi çalışmak ve vücuda şekil vermek mümkün.

Yine bu cihazın , teknolojinin bizlere en büyük süprizi Smooth özelliği ile selülit tedavisine de çözüm sunuyor olması.

İlginizi Çekebilir  J Plasma

Bu üç fevkalade özellik ile liposuction işlemine yeni boyut kazandıran Vaser-Lipo sistemi ile artık istenmeyen birçok sonucun görülmemesini ve çok konforlu olarak hastalarımızın iyileşmesini sağlıyor.

Bu yöntemin çok sayıda sayılabilecek faydalarından başlıcaları yağ hücrelerine spesifik olması, gereksiz kan kaybını engellemesi, hastalara çok konforlu bir iyileşme süreci sunması, cilt elastikiyetinin geri kazanımını çok daha sağlıklı olarak kazandırması ve yağ hücrelerine spesifik olan bu yöntemle alınan yağ hücrelerinin canlılığını koruyor olması sıralanabilir.

Yağ hücrelerine spesifik olması nedeni ile bağ doku hasarı kesinlikle oluşturmamaktadır bu da deride hızlı bir sıkılaşma ve iyileşmeye olanak sağlar. Yine yağ hücreleri üzerine olan spesifitesi nedeni ile damarlarda hasarlanma olmaz ve gereksiz kan kaybı önlenmiş olur bunun yanında sinirlerin ve kasların da etkilenmemesi operasyon sonrası gereksiz mcı ağrıların oluşmamasına yardımcı olmaktadır.

Yağ hücrelerinin bu işlem esnasında canlılığını yitirmemesi ise otolog doku transferine olanak vermesi nedeni ile yağ hücrelerine yoğun olarak ihtiyaç duyulan bacak, kalça ve meme şekillendirme işlemlerinde müthiş bir fayda sağlamaktadır.

Vaser (Ultrasonik liposuction) nasıl uygulanır? Genel anestezi gerekli midir?

Ultrasonik liposuction işlemi uygulama yapılacak bölge miktarı çok geniş değil 1-3 bölge ile sınırlı ise rahatlıkla lokal anestezi ve sedasyon desteği ile uygulanabilmektedir. Eğer uygulama alanı sırt, meme ve çevresi , bel , karın, bacaklar ve kollar gibi birçok bölgeyi içerirse genel anestezi hasta konforu için daha sağlıklı bir tercih olarak karşımıza çıkar.

Uygulamaya ameliyat öncesi hastanın vücudunun şekillendirileceği ve yağ fazlalıklarının olduğu bölgelerin işaretlenmesi ile başlanır. Daha sonra liposuction uygulanılacak bölgelere yağ dokusuna selektiviteyi artırmak için özel bir solüsyon uygulanır.

Küçük bir delikten (3-5mm) uygulanan bu solüsyonun ardından her bölge için ayrı tasarlanmış ve çevre yağ dokuyu seçici olarak eriten ultrasonik problardan uygun olan ile bu küçük delklerden girilerek yağlar eritilir.

Yağ hücreleri üzerinde seçici bir etkiye sahip olan bu problar sayesinde deri altında cerrah yüzeyel veya derin planlarda istediği şekilde homojen olarak yağları eritir ve daha sonra suction yöntemi ile yağlar uzaklaştırılır.

Yağların bu şekilde homojen olarak uzaklaştırılması sebebi ile ciltte de herhangi bir pürüz veya girinti çıkıntı oluşmaz.

Vaser Liposuction Ameliyat öncesi nelere dikkat etmek gerekir?

Ameliyat öncesinde özel bir dikkat gerektirmeyen bu yöntemde uygulama öncesi özel diyetler veya özel ilaç kullanımlarına gerek yoktur.

Genel ameliyatlar öncesi dikkat edilmesi gereken kan sulandırıcı ilçlardan uzak durmak , alkol kullanımını azaltmak ve son günlerde kullanmamak gibi genel koşullar bu işlem öncesinde de geçerlidir.

Vaser Hi Def Ameliyatı sonrası dönem nasıl geçer , ağrılı mıdır özel bir kıyafet gerektirir mi?

Ameliyat sonrası dönemde yağların ultrasonik dalgalar ile kas,damar ve sinirlere hiçbir hasar verilmeden eritilerek uzaklaştırılması nedeni ile ağrısızdır diyebiliriz.

Ağrı kesiciler ile dinen hafif ezilme hissi ise zaman zaman olabilmektedir. Ameliyat sonrasında ödemin çabuk gerilemesi ve iyileşmenin süratlenmesi için özel korseler 2-3 hafta kullanılır.


Hastanede yatmayı gerektirir mi?

Bu yöntem ile gerçekleştirilen liposuctionlar sonrasında işlem çok geniş bölgelere uygulanmamışsa hastanın hastanede yatması gereksizdir. Çok geniş vücut alanlarına uygulansa dahi maksimum 1 gece hastanede yatmak hastalar için fazlası ile yeterli olmaktadır.

Sosyal yaşama ne zaman dönülür?

Sosyal yaşantı bu yöntem ile yapılan suctionlar sonrası sekteye uğramaz . Sabah bel ve basenlerinde ki fazlalıkları aldırıp akşam iş arkadaşları ile toplantı yemeğine katılan hastalarımız hiç de az değildir.

Ancak genelleme yapacak olursak ilk1 günün istirahat edilerek geçirilmesini önerdiğimizi ve 3.-5. günden sonra ameliyat öncesinde nasıl yaşıyorsak yine o şekilde yaşayabileceğimizi söylemek yanlış olmaz.

Sonuçları ne zaman ortaya çıkar?

Ultrasonik liposuction ile yağların homojen ve selektif olarak uzaklaştırılıyor olmasına bağlı olarak bağ doku hasarı deri altında oluşmadığı için sonuçlrın ortaya çıkması klasik yönteme göre çok süratlidir. Hasta ameliyattan çıktıktan hemen sonra ve ilk hafta içerisinde farkı hisseder ve gözlemler ancak ilk bir ayın ödemin gerilemesi için beklenmesi gerekmektedir. Ödemin bu süreçte süratlice gerilemesi ile birlikte vücuttaki ciddi değişiklikte gözle görülür hale gelir.

İlginizi Çekebilir  Somon DNA’sı Kimler İçin Uygundur?

Vaser Liposuction Tekniği Nedir ve Neler yapılır?

Vaser liposuction ileri bir liposuction-lipofilling tekniğidir. Tıpkı bir heykele şekil verir gibi hastanın kendi topografik fiziksel yapısına uygun olarak kas gölgeleri daha belirgin hale getirilir.

Kesinlikle bir zayıflatma işlemi olmadığını belirtmemiz gereken bu yöntemin hatta ve hatta zayıf hastalar için uygun olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Zayıf ama bölgesel istenmeyen yağlanması olan ve sprotif veya daha kaslı görünüme kavuşmak isteyen kişiler için tek yol ultrasonik vaser liposuction-lipofilling yönteminden geçmektedir.

Ameliyat öncesi çok ciddi ve titiz bir hazırlık gerektirir. Takdir edersiniz ki tüm insanların kas yapısı farklıdır ve bu farklılıkta herkeste kendini farklı bir şekilde gösterir.

Dolayısı ile çok iyi bir muayene gerekirse görüntüleme yöntemleri yardımı ile kasların boyutları belirlenir ve deri üzerinde ki izdüşümleri titizce işaretlenir.

Bu işaretlenen bölgelerde hem derin hemde yüzeyel liposuction işlemi ultrason teknolojisi sayesinde mümkündür. Klasik yöntemde çok yüzeyel çalışmak istenmeyen kötü sonuçlar doğururken bu yöntemde tam tersine başarılı sonuçlar ortaya çıkmasına neden olur.

Yüzeyel çalışabilme olanağı nedeni ile kasların izdüşümleri üzerinde titizce şekillendirme yapmak mümkündür.

Vücudun şekillendirileceği bölgelerden öncelikle istenmeyen yağlar bu özel teknikle uzaklaştırılır. Ultrasonik yöntemin yağ hücrelerinin canlılığına olanak sağlaması ve bu şekillendirmenin daha çok zayıf kişilerde uygulanıyor olması nedeni ile alınan yağ hücreleri ihtiyaç duyulan ve kasların daha belirgin olarak ön plana çıkmasını istediğimiz (erkeklerde karından alınan yağlar eğer eksikse karın kasları izdüşümüne ve pektoral(göğüs)kas üzerine, kadınlarda ise bel inceltilerek popoya transfer yapılır ve dolgunluk artırılır daha sportmen ve fit bir görünüm elde edilir) bölgelere transfer edilebilir. Bu işlem için uygun olan hastalar genellikle vücut yağ oranı % 10-15 olan, cilt kalitesi iyi olan hastalardır.


Vaser Liposuction ile klasik liposuctionın temel farkı nedir ve Vaser Liposuction sıklıkla hangi bölgeler için uygulanır?

Klasik liposuction bölgesel olarak biriken yağları uzaklaştırmaya ve beden ölçülerini küçültmeye yönelik yapılan bir girişimdir.

Vaser liposuction ise 3. kuşak ultrasound teknolojisinin kullanıldığı vücut şekillendirme yöntemidir. Bu yöntemle fazla olan bölgelerdeki yağ dokusu alınarak gerekli bölgelere transfer edilir.

Böylece doğal ve kaslı bir vücut formu oluşturulur. Bu teknik genellikle karın bölgesinde, kasık, sırt ve bel bölgelerinde, omuz-kol ve bacaklarda uygulanmaktadır.

Kadın ve erkek vücut formlarında arzu edilen yapı ve kas gölgeleri farklıdır. Erkeklerde pektoral yani göğüs bölgesinde kaslı görünüm ön plandayken kadınlarda poponun daha belirgin olması istenmektedir.

Planlama vücut formuna ve kişide mevcut kasların izdüşümlerine uygun olarak yapılmaktadır.

Erkek vaser liposuction vücut şekillendirmesinin en önemli özelliği karın bölgesindeki six-pack ya da baklava görünümünün ortaya çıkarılmasıdır.

Erkeklerdeki kaslı atletik görüntü özellikle karın, göğüs, omuz ve bel kenarlarındaki kasların belirginleştirilmesiyle ortaya çıkar.

Operasyon süresi ve sonraki süreç nasıldır?

Operasyon süresi vücutta yapılacak 3 boyutlu şekillendirmenin bölgelerine ve boyutuna göre yaklaşık olarak 2-4 saat arasında değişir. Bu saatler zarfında hiçbir egzersiz yapmadan arzu edilen vücut şekli verilmiş olur.

Six-pack i hiç olmayan bir hasta daha ameliyat masasında hayaline kavuşmuş olarak uyanır.Operasyon sonrası verilecek özel korsenin 2-3 hafta süresince giyilmesi gereklidir. Ameliyat sonrası ciddi bir ağrı yoktur ancak eğer sızlamalar olursa buda yaklaşık olarak 2-3 gün kadar özellikle karın bölgesinde hissedilebilir.

Sosyal yaşantının kesintiye uğramadığı ve kişileri işinden gücünden alıkoymayan bu yöntem ile eğer istenirse 1 hafta içerisinde egzersize dahi başlanabilir.

Ultrasonic Liposclpture’ın diğer süprizi

Ultrasonic liposuctionın smooth özelliği ise birçok bayanın çözümsüz derdi olan selülit tedavisinde hanımlara pürüzsüz bacaklar sunarak bu derde de deva olmakta.

İşlem öncesi işaretlenen selülitli bölgelere smooth başlıkları ile yapılan müdahale sonucu artık selülitlerden de kurtulmak mümkün.

Bizimle İletişime Geçin