Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Bişektomi

Bişektomi

Yanak Estetiği İle Yüz Hattınız Şekillenecek

​Yanaklarımız yüzümüzün en önemli görünüm kısımlarımız dan bir tanesidir. Bu kısımda meydana gelebilecek deformasyon ve deformasyonların sonucunda oluşacak kötü görünüm için çeşitli tedaviler bulunmakta. Altın oran olarak bilinen çene, yanak ve yüzü çevreleyen diğer bölgeler yüzün akıbetinde önemli bir yere sahiptir. Yanak estetiği ise bu estetik türlerinden bir tanesidir. Yanaktaki deformasyon ve eskimeye karşı etkili olabilen estetik türüdür.

​Yanak estetiği operasyon yapılan alanda iz bırakmadan yapılan bir işlemdir. Ağızın içinden bir kısım yanağın fazlalıklarının alınması işlemidir. Bu kısımdaki yağ yastıklarının bu operasyonla dışarı çıkarılarak alınma işlemi de demek mümkündür. Biz bu işleme Bişektomi adını vermekteyiz. Lokal anestezi ile yapılan bu işlem yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Bu operasyonda önemli bir husus ise estetik yapan cerrahın konu hakkında uzman olmasıdır. Yanak estetiği öncesi ve sonrasını iyi planlaması ve bu planı estetik yapılacak yüzde en iyi düzeyde uygulaması gerekmekte. Bu uygulamanın yüze etkisini ise iyileşme sürecinden sonra görmek mümkün. Cerrahi müdahalenin ardından yüzün yanak kısmında oluşabilecek enfeksiyonlara karşı çeşitli dikkat edilmesi gereken hususların cerrah tarafından anlatılması ve uygulama yapılan kişinin uyması gereken elzem durumlar mevcuttur.

​Hollywood estetiği olarak da bilinen yanak estetiği için ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar var.  Ağız içinde operasyon uygulanan yanak bölgesinde alınan yanak yastıklarının akabinde uygulanan kendi eriyen dikişler bulunmaktadır. Bu ufak dikişler nedeni ile ilk gün katı ve sert gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. İkinci gün normal düzeyde gıda alımları yapılabilir. Lakin ilk 3 gün mutlaka ağız içine gargara yapılarak dikişlerin steril tutulması gerekmektedir. Tükürük salgısı ile sürekli ıslak kalacak bu dikişlerin enfekte olmaması için ilk 5 gün günde 3 kez sürekli olarak gargara yapmak gerekir. Dikiş atılan kısım sadece 1 cm lik bir alan olduğu için ise ağrı ve sızı hissetmeyeceksiniz. Bu dikişler yaklaşık 4-5 gün içerisinde erimeye başlayacak ve kısa süre içerisinde yok olacaktır.Yapılan operasyon ardından aynı gün normal hayatınıza döneceksiniz. Daha işlemin hemen ardından sonucunuzda ortaya çıkacaktır ancak ödemlerinde gerilemesi ile birlikte kısa sürede kalıcı ve etkin bir sonuç elde edeceksiniz. Morluğun ve şişliğin minimal olduğu bişektomi işleminde en önemli kazanım yanak bölgesinde incelme , çene ve elmacık hattlarında belirginleşme ve yüz hattının yukarıya kalkması olarak sayılabilir.