Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
phone-call 0 (212) 279 64 96 - 0 532 257 73 68

Bişektomi

Bişektomi Yanak İnceltme Estetiği

Yüzün daha uzun ve ince görünmesi için uygulanan bişektomi son yıllarda estetik cerrahi alanının en yaygın operasyonudur. Genetik olarak incelendiğinde yuvarlak yüz yapısı çok yaygındır. Son yıllarda değişen güzellik algısı yuvarlak yüz hatlarını saf dışı bırakır. Estetik cerrahi uygulamaları ile yeni yüz hatlarına kavuşmak çok kolaydır. Tıp alanında yaşanan gelişmeler hem medikal hem de psikolojik sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Siz de yüz şeklinizden rahatsız oluyorsanız bu operasyonu tercih edebilirsiniz.

Bişektomi Nedir?

Yanak içerisinde bulunan yağ torbasının cerrahi müdahale ile çıkarılması işlemine bişektomi denir. Ayakta tedavi çeşiterindendir. Cerrahın tecrübesi ve hastanın yanak torbalarının büyüklüğüne göre işlem süresi değişir. Her insanın anatomik yapısı farklı olacağı için cerrah gereken muayeneyi yaptıktan sonra operasyona karar verir.

Bişektomi Nasıl Yapılır?

Yüz inceltme operasyonu ameliyathane ortamında uygulanır. Yanak bölgesinde bulunan yağ torbalarının kenarına kesi atılır. Atılan bu kesi alanından forseps yardımı ile girilir ve yağ torbaları çıkartılır. İşlem sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus doğal görüntünün korunmasıdır.  Yağ alma işlemi sonrası kesilere estetik dikiş atılır. Pansuman yapılır ve bandaj ile kapatılır.  

Yanak içerisinde bulunan yağ dokularının çıkarılması esasına dayanarak yapılır. Yanak deri altındaki yağ doku fazlalığı yüz hatlarının yuvarlak olmasına neden olur. Yağ tabakası eridikçe yüz hatları daha uzun ve ince hale gelir. Bukkal yağ dokusunun cerrahi teknik ile kısa sürede çıkarılması ile yapılır.

Bişektomi Kimlere Yapılabilir?

Beden kitle indeksi normal olan ve 18 yaşını dolduran tüm kadın ve erkelere bu operasyon uygulanabilir. Cilt kanseri, alerjik deri rahatsızlığı ve operasyona engel olacak rahatsızlığı bulunan kişilere gerekli tedavi düzenlendikten sonra operasyon yapılabilir.

Hormon sisteminde sorun olması vücutta yağ birkimine neden olur. Ameliyat öncesi uygulanan kan tetkiklerinde kişinin herhangi bir hormon hastalığı teşhis edilirse ilk olarak tedavi düzenlenir. Ameliyatın başarısını olumsuz etkileyeceği için hormon bozukluğu olan kişilere bu ameliyat önerilmez.

Bişektomi Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Operasyon öncesinde kişi doktoruna ameliyattan neler beklediğini ve hangi yüz hatlarına sahip olmak istediğini açıkça belirtir. Kronik bir hastalığının olup olmadığını ve düzenli kullandığı ilaçları eksiksiz bir şekilde doktora söylemelidir. Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler doktor gözetiminde en az 1 hafta öncesinde bu ilaçların kullanımını bırakmalıdır. Bişektomi öncesinde hastanın ağız içi hijyeni yapılır. Ağız hijyeni işlem sonrası enfeksiyon oluşumunu engellemek için önemli bir detaydır. Hasta gelmeden ağır hijyeni uygulamış olsa da işlem sırasında tekrar edilir.

Bişektomi Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat sonrası iyileşme süresi yaklaşık 2 haftadır. İlk 3 gün soğuk içecekler içmek ve yumuşak besinler ile beslenmek olası komplikasyon riskini önler. Bişektomi sonrasında gelişecek iltihaplanma riskine karşı doktorun reçete ettiği antibiyotiği eksiksiz kullanmalıdır. Yüz bölgesinde gelişen morarmalar ve ödem belirli bir süre sonra kendiliğinden geçecektir. İlk bir hafta cinsel ilişki önerilmez.  Hasta isterse bir gün sonra iş hayatına geri dönebilir.

İlginizi Çekebilir  Leke Tedavisi

Güneş ışınlarına direk maruz kalmak insan vücudu için zararlıdır. Ameliyat sonrasında hassas olan yanak bölgesi güneş ışınlarından korunmalıdır. Alkol ve sigara gibi zararlı maddeler en az 4 hafta kullanılmalaıdır. Yara iyileşmesini ve kanama kontrolünü olumsuz etkilediği için komplikasyon riskine karşı dikkatli olunmalıdır. 14 günlük iyileşme sürecinde doktorun tavsiyelerine eksiksiz uyulmalıdır.

Bişektominin Avantajları Nedir?

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak yüz bölgesinde  biriken yağlar yaşın daha büyük görünmesine neden olur. Yüz bölgesi inceldiği için kişi olduğundan daha genç görünür. Elmacık kemikleri belirginleşir ve çene daha estetik bir şekle kavuşur.Operasyon sonrası yanaklar kalıcı bir şekilde incelir. İyileşme süreci kısa ve konforludur.  Yüzdeki sert ifade gider ve daha güzel canlı bir ifade oluşur. Kişinin konuşmasını kesinlikle etkilemez. Zaman içerisinde yüz hatlarında bir orantısızlık gelişir. Operasyon sonrası her iki yanaktanda yağ alındığı için bu orantı sorunu ortadan kalkar.

Kişi daha genç ve orantılı yüz hatlarına sahip olduğu için kendisini mutlu hisseder. Özgüveni artar. Bişektomi avantajlarından yararlanabilmek için tecrübeli cerrah ve donanımlı hastaneden hizmet almanız gerektiğini unutmamalısınız. Aksi halde istenmeyen sorunlar gelişir ve sağlığınız bozulabilir.

Bişektomi Ameliyatı Sonuçları

Ameliyat sonuçlarının iyi olması için bazı bakımların uygulanması gerekir. İlk 3 gün 4 saatte bir soğuk kompres uygulaması en az 15 dakika yapılmalıdır. Operasyon sırasında takılan bandaj en az 2 saat yüz bölgesinde kalmalıdır. İlk 1 hafta spor ve egzersizlerden uzak durulmalıdır.  Bir hafta boyunca 12 saatte bir tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Ameliyat için atılan kesiler yanağın iç kısmına atılır. Bu nedenle herhangi bir yara izi oluşumu söz konusu değildir. İşlem sonrasında yeni bir yüz şekli oluşmaz sadece yüz ovali azaltılır.

Hollywood Yanağı Estetiği, Bişektomi Ameliyatıyla Mı Yapılır?

Holywood yanağı işleminde kişinin yüz hatları büyük oranda değişir.  Komplike operasyonlar zincirinden oluşur. Alınan yağ oranı daha fazladır. Ayrıca elmacık kemikleri ve çene bölgesine de mutlaka müdahale edilir. Bişektomi ile en sık karıştırılan operasyondur. Ancak iki cerrahi müdahale birbirinden çok farklıdır.

Bişektomi Ameliyatı Sonrası Oluşabilecek Risk Faktörleri

Cerrahi müdahalelerin hemen hepsinde minimum da olsa bir risk seviyesi bulunur. Bu operasyon sonucunda da bazı risk faktörleri vardır. İşlem sırasında yüz bölgesinde ki sinirlere zarar verilirse yüz felci ve kalıcı hasarlar oluşabilir. Tükrük bezleri de zarar görebilir. Bunun yanında karşılabilecek diğer komplikasyonlar, hematom, kanama, enfeksiyon, dikişlerin geç iyileşmesi,  dilin yaralanması, yetersiz yüz incelmesi ve iyileşmeyen ağrıdır. Bu şikayetleri yaşarsanız mutlaka operasyonu yapan doktora danışmalısınız.

İlginizi Çekebilir  Bacak Germe

Bişektominin Zararları Var Mı?

Genel olarak operasyon sonuçları incelendiğinde ameliyatın herhangi bir zararı olduğu saptanmamıştır. Bişektomi operasyonun başarısı ya da başarısızlığı doktorun tecrübesi ile ilişkilidir.  Cerrah ne kadar yağ alması gerektiğini ve incele oranını doğru ayarlamalıdır. Gerekenden uzun süre doku müdahalesinde bulunmamalıdır. Sinir anatomisine hakim olan cerrah sinir hasarı oluşumunu engelleyebilir. Bu nedenle doktor seçimine dikkat etmelisiniz.

Bişektomi İşlemi Nerede Hangi Tür Anestezi İle Yapılmaktadır?

Operasyon lokal anestezi altında ameliyathane koşullarında uygulanmalıdır. Tek başına işlem yapılacağı zaman lokal anestezi yeterlidir. Ancak bu işlem sırasında elmacık kemikleri ve çene müdahalesi de uygulanacak ise genel anestezi uygulanabilir.

Alınan Yağlar Yüzde Herhangi Bir Bölgeye Enjekte Edilebilir Mi?

Operasyon için atılan kesiler ağız içerisinde yer alır. İnsan vücudunda ağız içi kadar bakteri barındıran başka bölge yoktur. Çıkartılan yağlar yine ağız içerisinden geçeceği için bu yağlar enfeksiyon için yatkındır ve farklı bölgeye enjeksiyonu tercih edilmez. Yağların çıkarılması sırasında ağır içinde bulunan bakteriler yağın enjekte edilmesi ile vücuda yayılır ve ciddi enfeksiyona neden olur. Bu enfeksiyon hayati riskler oluşturur.

Bişektomi Ameliyatı Ne Kadar Sürüyor?

Operasyon süresi yaklaşık 30-45 dakika sürer. Cerrahın tecrübesine ve yağ torbasının büyüklüğüne göre süre değişiklik gösterebilir. Ameliyat öncesi süre ile ilgili merak ettiklerinizi doktoruna danışabilirsiniz. Cerrah genel muayene yaptıktan sonra süre ile ilgili net bilgi verebilir.

Ameliyat Sırasında Herhangi Bir Acı Hissedilir Mi?

İşlem bölgesine etkin anestezik ilaçlar verilir. Bu ilaçların etkisi yaklaşık 4 saat sürer. Bu nedenle ameliyat esnasında ve sonrasında herhangi bir acı hissedilmez. Taburcu olurken doktor tarafından reçete edilen ağrı kesiciler alınmalı ve ağrı başlar başlamaz bu ilaç içilmelidir.  Ancak komplikasyon gelişen vakalarda ağrı yönetimi zor olabilir. Böyle durumlarda doktor kontrolü önerilir ve hasta tekrar değerlendirilir.

İşlem Sonrasında Hastanede Kalmak Gerekir Mi?

Lokal anestezi ile uygulanan kısa bir işlemdir ve ayaktan tedavi olarak kabul edilir. Bu nedenle bişektomi sonrasında hastane yatışına gerek duyulmaz. Hasta işlemden 2 saat sonra taburcu edilebilir. Hasta kendi isteği ile hastaneden kalmak isterse doktor onayı ile ilk günü hastanede geçirebilir.

İlginizi Çekebilir  Primer Rinoplasti

Bişektomi Ameliyatı Yeme İçmeyi Kısıtlar Mı?

Yanak içerisine müdahale edilen cerrahi müdahale olduğu için ilk 1 hafta beslenme düzenini etkileyebilir. Herhangi bir komplikasyona maruz kalmamak adına doktorun tavsiye ettiği yiyecek ve içecekler tüketilmelidir. Kan sulandırıcı özelliği bulunan bitki çayları içilmemelidir. Sert ve yanak içerisindeki dikişleri zedeleyen gıdalar alınmamalıdır. Çok sıcak yiyecek ve içecekler enfeksiyon riskini artırdığı için  ılık ya da soğuk tüketilmelidir.

İşlem Sonrası Ödem ve Morluk Olur Mu?

Ameliyat sonrası uygulanan buz nedeni ile şişlik oluşumu minimum düzeydedir.  Morluk oluşumu bir hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Belirli bir süre geçmesine rağman iyileşmeyen morluklar hematom oluşumunu gösterebilir. Hematom ciddi bir komplikasyondur ve müdahale edilmediğinde daha büyük sorunlara neden olur. Bu nedenle doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz. Düzenlenecek tedaviler sonucunda bu morluklardan kurtularak yüzünüzün yeni şekline kavuşabilirsiniz.

Bişektomi İşlemi Kalıcı Mıdır?

Ameliyat sonucu ilk bir aydan sonra gözle görülür seviyededir. Yüz bölgesi 1 santimetre kadar inceltilir. Yağ yastığı denen depo alanları çıkartıldığı için kişi ne kadar kilo alırsa alsın eskisi gibi yüz alanında yağ depolanması olmaz. Bu nedenle ameliyatın sonuçları kalıcıdır. Ameliyat olmaya karar verdiğinizde doktorunuza işlemin kalıcılığı ile ilgili aklınızda yer alan şüpleri gidermek için danışabilirsiniz.

Bişektomi Ameliyatında Yaş Sınırı var Mıdır?

Estetik operasyonlar insan vücudunda ve anatomisinde farklılıklar oluşturan ameliyatlardır. Dışardan müdahale edilerek yeni şekil verilen vücut kendini zamanla yeniler ve hormonların etkisi ile yeni şeklini alır. Bu nedenle cerrahi müdahalelerde buunmak için doktorlar genellikle hormon metabolizmasının ve vücut gelişiminin tamamlanmasını bekler.

İnsan vücudunun gelişimi ortalama 18 yaşta tamamlanır. Herhangi bir hastalık olmadığı sürece 18 yaş sonrası yapılan estetik müdahaleler daha kalıcı sonuçlara sahiptir. Bişektomi işleminin yapılması için de hastanın 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.

Bişektomi Fiyatları 2024

Kadın ve erkeklerin kozmetik cerrahi alanına yoğun ilgi göstermesi nedeni ile bu hizmetleri sunan tıbbi merkezler her geçen yıl artış gösterir. Sektörde artan rekabet ortamı nedeni ile kozmetik cerrahi ameliyatlarının fiyat politikası çok değişik tablolara sahiptir. İşlem fiyatını etkileyen başlıca faktörler, cerrahın bu alandaki tecrübesi, sağlık merkezinin konumu, kullanılan cihazların teknolojik özellikleri, dolar kuru ve hastanelerin kendi fiyat politikalarıdır.

Estetik kaygı ile uygulanan bu operasyonlar ciddiye alınması gereken cerrahi işlemlerdir. Bu nedenle her zaman önceliğiniz sağlığınızın korunması ve komplikasyon riskinin en az olması olmalıdır.  Kaliteli hizmet veren, hijyen kurallarını önemseyen ve başarı oranı yüksek kurumlardan hizmet almalısınız. Bişektomi fiyatlarımız ve başarı sonuçlarımız hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin