Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
phone-call 0 (212) 279 64 96 - 0 532 257 73 68

Jinekomasti

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde gözlenen anormal meme büyümesi jinekomasti olarak adlandırılır. İyi huylu (bening) bir olaydır ancak kişileri görünüm olarak rahatsız eder. Bebeklik döneminden itibaren her yaşta görülebilir. Özellikle ergenlik döneminde sık karşılaşılır. Jinekomastinin her üç erkekten birinde görüldüğü bilinir ancak hepsi tedavi için başvuru yapmazlar.

Jinekomastinin Nedenleri Nelerdir?

Jinekomastinin temelinde hormonal dengesizlikler yatar. Vücuttaki östrojen hormonunun artıp, testesteron hormonunun azalması jinekomasti ile sonuçlanır. Bu hormon dengesizliğinin ise çeşitli sebepleri olabilir. Eğer jinekomasti uzun süredir mevcut ise kendiliğinden geçmeyecektir. Bu durumda jinekomasti fiyatları araştırılarak tedavi sürecine başlanması en doğrusudur. Medikal ya da cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.
Hormon dengesizliğinin nedenlerinden biri kullanılan ilaçlardır. Yenidoğan döneminde görülen jinekomasti ise anneden geçen hormonlardan kaynaklıdır. Birkaç ay içinde kendiliğinden düzelir. Ergenlik dönemindeki jinekomasti de bir süre sonra kendiliğinden geçer. Ancak yetişkinlerde görülen, kalıcıdır. Bunun yanında uyuşturucu madde, alkol kullanımı, destek amaçlı kullanılan bitkisel ürünler, bazı kimyasallar jinekomastiye yol açan hormon dengesizliğini yapabilir.

Kimler Jinekomasti Riski Altındadır?

Tüm erkekler jinekomasti açısından risk altındadır. Özellikle hormon bozukluğuna yol açabilecek ilaçları kullananlar daha fazla risk altındadır. Fazla kilolu bireylerde de yatkınlık oluşur. Alkol ve madde bağımlıları da artmış risk altındadır.

Jinekomastinin Belirtileri Nelerdir?

En önemli belirtisi erkeklerde gözlenen anormal meme büyümesidir. Genellikle çift taraflıdır ancak nadiren de olsa tek taraflı olabilir. Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Erkekler için oldukça rahatsız edici bir durumdur. Jinekomasti seviyesine göre yaşanan rahatsızlığın şiddeti de değişecektir. Bu durumda insanlar için jinekomasti fiyatları merak konusu olur. Medikal ya da cerrahi tedaviden fayda görürler.

Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir?

Jinekomasti teşhisi fizik muayene ile yapılır. Tanıyı desteklemek için bazı hormon testleri istenebilir. Ancak görüntü ile tespit edildiğinde genelde doğru teşhis konulmuş olur.

İlginizi Çekebilir  Üst Kol Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Jinekomastide Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

İki tedavi seçeneği vardır. Bunlardan bir tanesi medikal tedavi iken diğeri cerrahi müdahaledir. Erişkinlerde uzun süredir jinekomasti varsa, kendiliğinden geçmesini beklemek hata olur. Mutlaka bir tedavi seçeneği belirlenmeli ve uygulanmalıdır. Jinekomasti fiyatları ise uygulanan tedavi seçeneğine göre değişir.

Jinekomasti Ameliyatı

Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan jinekomastinin en kesin çözümü ameliyattır. Fazla yağ dokusunun alınması esasına dayanır. Sonrasında ise korse kullanımı önerilir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası gereken tedbirlere uyulduğu sürece bir sıkıntı yaşanması beklenmez. Korse kullanımı bu dönemde önemlidir. İlk birkaç gün ağrı hissedilebilir ancak sonra azalarak kaybolur.

Jinekomasti Korsesi

Ameliyat sonrası hastalara korse kullanmaları önerilir. Üç hafta kadar sürekli, sonrasında altı hafta ise yalnızca gündüzleri bu korseyi kullanmaları yeterli olacaktır.

Jinekomasti Fiyatları

Bu problemi yaşayan kişiler için jinekomasti fiyatları merak edilen konulardandır. Ancak uygulanan tedavinin cerrahi mi yoksa medikal mi olduğu önemlidir. Cerrahi tedaviler için de öncelikli olan hastaların muayenesi ve ameliyata uygunluk açısından değerlendirilmesi olmalıdır.
Bireyler muayene edilip değerlendirildikten sonra jinekomasti fiyatları hakkında bilgi verilmesi daha doğru olacaktır. Çünkü her tedavi, kişiye özeldir ve fiyatta ufak da olsa değişiklikler gözlenebilir.

Jinekomastinin Nedenleri Nelerdir?

Jinekomastinin ana nedeni hormon bozukluğudur. Erkeklerde testesteron baskın olan hormondur. Eğer testesteron baskınlığını yitirir ve östrojen artışa geçerse, bu durum jinekomasti ile sonuçlanabilir. Yenidoğan ve ergenlik döneminde sık karşılaşılır. Ancak bu dönemlerde ortaya çıkan jinekomasti geçicidir. Genellikle müdahale etmeye gerek kalmaz. Ancak yetişkin dönemde görülen jinekomasti mutlaka tedavi edilmelidir.

Jinekomasti Ameliyatsız Geçer Mi?

İnsanların jinekomasti fiyatları kadar merak ettiği bir diğer konu da jinekomastinin ameliyatsız geçip geçmeyeceğidir. Bu sorunun cevabını verebilmek için hastanın bir uzman hekim tarafından değerlendirilmesi şarttır.
Yenidoğan dönemde ve ergenlik döneminde gözlenen jinekomasti için tedavi uygulanmaz. Kendiliğinden geçmesi beklenir. Ancak erişkin dönemde görülen jinekomasti için öncelikle nedene yönelik araştırma yapılmalıdır. Tespit edilen nedenin ortadan kaldırılması önemlidir. Bazı hastalarda medikal tedaviden fayda görülebiir. Bu nedenle jinekomasti fiyatları kişiden kişiye göre farklılık gösterir.

İlginizi Çekebilir  Somon DNA’sının Etkileri Kalıcı mıdır?

Jinekomasti Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir erkekte görülen anormal meme büyüklüğü jinekomastiyi işaret eder. Genelde kas değil yağ dokusu nedeniyle brliginleşme olması kişiler için ayırt edici olabilir. Bir süre devam ettiyse ve beklemenize rağmen geçmediyse tedavi gerekliliği doğar. Ağrı ve hassasiyet gibi belirtiler de hissedilebilir.

Jinekomasti İlerler Mi?

İlerleme, jinekomasti için beklenen bir durumdur. Özellikle neden ortadan kaldırılmaz ilerleme kaçınılmaz hale gelir. Bu nedenle başvuran hastalarda kullandığı ilaçlar, kronik hastalık varlığı, alkol veya madde bağımlılığı varlığı ayrıntılı bir şekilde sorgulanmalıdır. Steroid kullanımı da önemli bir risk faktörüdür. Kullanımı devam ettiği sürece ilerleme riski devam edecektir.

Yalancı Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde kadınlarda olan meme dokusu olmazsa ve sadece yağ birikimi gözlenirse bu durum yalancı jinekomasti olarak bilinir. Yani erkeklerde çoğunlukla gözlenen durumdur. Fazla kilolu ve hareketsiz bireylerde sık rastlanır.

Jinekomasti Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Jinekomasti tedavi edilmediğinde kişilerde fiziksel anlamda rahatsızlık yaratır. Devamlı olarak gizleme gereği hissederler. Kıyafet seçiminde sıkıntı yaşarlar ve tüm bu durumlar sosyal izolasyonla sonuçlanabilir. Jinekomasti fiyatları araştırmasının ardından tedavi sürecini başlatmak en doğrusudur.

Jinekomasti Ameliyatını Devlet Karşılıyor Mu?

Eğer tıbbi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir jinekomasti olduğu tespit edilirse, devlet tarafından karşılanması söz konusu olabilir. Ancak genellikle estetik operasyon sınıfına girdiği için devlet tarafından karşılanmayacaktır. Özel sigorta sahiplerinin ise jinekomasti tedavisini sigorta şirketi ile görüşmesi gerekir.

Bizimle İletişime Geçin