Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
0 (212) 279 64 96- 0 532 257 73 68
huseyin@kandulu.com

Jinekomasti

Jinekomasti

İnsan vücudu son derece hassastır ve kişinin ister kadın olsun, ister erkek her yaşta gereken özeni göstermesi gerekir.  Kaliteli bir yaşam asıl olandır. Yani sağlıklı beslenme, düzenli uyku, spor yapma, gerekmedikçe ilaç kullanmama vb. Ama yine de kimi zaman çok farklı faktörlerden dolayı erkeklerde de kadınlarda da kimi sağlık problemleri hemen her yaşta görülebilmektedir ki, bunlardan bir tanesi de erkeklerde görülen jinekomasti. Son derece tıbbi ve teknik bir terim olarak görülen bu kavram erkeklerde görülen göğüs büyümesine verilen isimdir. Eğer göğüste yer alan büyüme 2 cm üzerinde ise bu isim verilmektedir. Burada da bu sorunun iki çeşidi vardır. Bunlardan bir tanesi yalancı olanı, diğeri ise gerçek olanıdır. Yalancı olanı ergenlik döneminde görülür. Gelişme çağı sorunudur. Diğeri ise daha ilerleyen yaşlarda görülür. Bu durumda ise doktor ilgili hormon tetkiklerini yaptıktan sonra yağ çıkarılması başta olmak üzere değişik tedavi yöntemlerini uygulayabilir.

Temel Belirtileri

 Jinekomasti probleminin temel belirtileri şu şekilde sıralanabilir: Erkeklerin testislerinde ortaya çıkan gelişimsel bozukluklar. Karaciğerde yaşanan kimi problemler. Böbrek yetmezliğinin aniden ortaya çıkması. Tiroitte yaşanan fonksiyonel bozukluklar. Böbrek üstünde oluşan tümörler. Orşiektomi ve Kleinfelter Send ki bu durumda testosteron üretimi bariz biçimde azalır. Östrojen üretiminin azalmasına bağlı ortaya çıkan tümörler. Yine endokrine bağlı ortaya çıkan tümör çeşitleri.

Tüm hastalıklar jinekomasti sebebi olabilsede %90 üzeri kişide jinekomasti sadece yağlanma sorunu ile ortaya çıkar.

Oluşmasının Temel Nedenleri

 Jinekomasti neden ortaya çıkar sorusunun tek bir nedeni yoktur. Kullanılan kimi ilaçların yan etkisi olarak böyle bir durumla karşılaşılabilmektedir. Buna birkaç örnek vermek gerekir ise kullanılan antidepresan ilaçları, kimi mide ilaçları, vücut geliştirme ilaçlarının bazıları böyle bir duruma yol açabildiğinden kullanılan ilaçlarda erkekler çok dikkatli olmaları gerektiğini unutmamalıdır. Bunun yanında kişinin vücudunda ortaya çıkan hormonsal değişiklikler de bu duruma yol açabilmektedir.  Düzensiz ve sağlıksız beslenme, obezite, kişinin siroz gibi hastalıklarının olması da böyle bir sorunu erkeklerin karşısına getirebilmektedir. Yani bu noktada da tek bir nedenden bahsetmek mümkün değildir.

Üstte de belirttiğim gibi birçok neden bağlı oluşabilen jinekomasti %90 ve üzeri kişide yağlanma sorunu nedeni ile ortaya çıkar.Bu nedenle tedavide en önce gelen seçenek hiç iz bırakmadan uygulanan vaser liposuction ile yağ alma işlemidir.Bu teknik ile tek delikten gerçelşetirilen opreasyonda hedef erkek göğsünde pektoral kas şeklini ortaya çıkarıp daha kaslı ve atletik bir görüntü ortaya çıkarmaktır.İşlem sonrası çoğu zaman hastanede yatmak gerekmez ve ağrısız olan bu işlem sonrası 2-3 hafta korse kullanmak gereklidir.