Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
phone-call 0 (212) 279 64 96 - 0 532 257 73 68

Düz Bir Karın İçin Neler Gerekli?

Düz bir karın için karın germe ve liposuction hakkında bilinmesi gerekenler:

Sevgili okurlar ve değerli hastalarım, sizlere uzmanlık alanımla ilgili en çok merak edilen bilgileri en güncel ve sağlıklı biçimde aktaracağımı belirtmekten mutluluk duyuyorum.

Bu yazımda sizlere düz ve sıkı bir karına sahip olmak için Estetik Cerrahide uygulanan yöntemler ve yapılması gerekenler hakkında bilgi vereceğim. Bu ilgi çekici ve birçok bayan ve de bayı ilgilendiren konudan önce Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah kimdir neler yapar kısaca bilgi vermek isterim.

Plastik Cerrahlar öncelikle dokuya sonsuz saygı duyarlar ve doku onarımı ile yoğun ilgilidirler. Çok geniş bir alana sahip olan Plastik Cerrahi içerisinde Estetik ise aslında dar ama çok ilgi çekici bir alana sahiptir. Yanık hastaların acil ve kronik tedavileri, cilt kanserleri tedavisi ve buna bağlı doku kayıplarının onarımı, el yaralanmaları ve doğumsal anomalileri (parmak kopmaları, doğusal anomaliler yapışık parmaklar veya çok sayıda parmak), yüz travmaları tedavisi, doğumsal yarık dudak ve damak ile kafatası anomalileri, cinsiyet değişimleri, kronik yara tedavileri ve onarımları gibi birçok ana başlık Plastik Cerrahinin içerisinde yer almaktadır.

Bu ana başlıklar ardından değerli okurlar, Estetik Cerrahiye ve müdahalelere yoğun ilgi duyan bu konuda üst eğitim alan bir Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah olarak bizleri sadece Estetikle tanıma yanılgısına sakın düşmeyin. Memesini kansere bağlı kaybetmiş bir hastaya yeniden meme yapmak, burnunu bir travma veya kansere bağlı kaybetmiş bir hastaya yeniden burun yapmak, kulağı olmayan bir hastaya yeniden kulak yapmak gibi birçok zor ve değerli işi gerçekleştiren yine biz Plastik Cerrahlarız. Bu sayfalar da ve internet sitemizde sizlere zaman zaman Plastik Cerrahinin bu alanları ile ilgili de bilgiler vereceğim.

Şimdi sizleri çok sıkmadan karnımız ve belimiz için neler yapabiliriz onlara bir bakalım. Öncelikle karın ve bel bölgesinde ortaya çıkan ve değerli bayanları üzen sıkıntılar neler onları inceleyelim.

Bel, sırt (sütyen altı ve yanlar) ve karın bölgesinde yağlanmada artış.
Özellikle doğum sonrası veya hızlı kilo vermeye bağlı göbek deliği altındaki bölgenin derisinde katlanmalar, sarkmalar ve çatlaklar.
Karın kaslarında ki gevşemeye bağlı karnın sıkılığını yitirmesi.
Bu sıkıntılar sıklıkla bir arada yer almalarına rağmen zaman zaman tek tek rahatsız edici boyutlara ulaşabilirler. Liposuction ve karın germe (abdominoplasti) işlemi ise tüm bu dertlerden sizi 2-3 saat içerisinde kurtarabilecek çok değerli operasyonlar. Liposuction işleminde sadece 2-3’mmlik küçük deliklerden özel aletler ile girilerek yağlanmanın olduğu bölgeden yağ hücreleri aspire (emilir) edilir. Doğumda sabit olan yağ hücrelerimiz bu bölgeden uzaklaştırıldığı için bu bölgelerde tekrar aynı oranda yağlanma olması mümkün değildir. Liposuction işleminden sonra 3-4 hafta derinin sıkılığını kazanması için özel korseler önerilmektedir. Hastanede konaklamayı gerektirmeyen ufak tefek ezilmiş gibi ağrılar dışında sıkıntısı olmayan bu ameliyata bağlı ciddi komplikasyonlar bulunmamaktadır. İşleme bağlı vücutta girinti ve çukurluklar oluşması gibi sıkıntılar tecrübeli ellerde çok çok azdır. Son dönemlerde teknolojinin de ilerlemesi ile hayatımıza giren birçok yöntem vardır. Bunlardan en önemlilerinden biri olan ve liposuction işlemine bağlı gelişebilecek az sayıdaki komplikasyonu da azaltan ultrasonic ses dalgaları ve ısı enerjisi ile yağları önce parçalayıp sonra aspire ettiğimiz Vasser Liposuction yöntemi ise son derece değerlidir. Prensip olarak sizlere muhakkak dünyada kabul görmüş ve hekiminiz tarafından size önerilmiş yöntemler dışına çıkmamanızı öneriyorum. Örneğin Lazer ile liposuction işlemi uygulanmakla birlikte henüz tam anlamı ile kabul görmemiştir.

Karın germe işleminde ise sezeryan izinden daha uzun ancak bikini içerisine gizlenen bir kesi yapılmaktadır. Vücudu ayırmayı ve tek noktaya kanalize olmayı doğru bulmuyorum bu nedenle bir bayanı opere etmeden önce vücut bütünlüğünü değerlendirmek için tüm vücut muayenesinin yapılmamasını ciddi bir eksilik olarak belirtmeliyim. Karnı düz ancak beli geniş veya basenli bir bayanın veya karnı sarkık, göğüsleri dimdik bir bayanın başarılı bir sonuç olduğunu söylemek mümkün değildir. Artık birçok işlem bir arada uygulanabildiği için tüm vücut değerlendirilmeli ve liposuction ile meme estetiği gibi işlemler gerek görülürse cerrahi planlamaya alınmalıdır. Karın germe işlemi yaklaşık 2-2.5 saat sürer, hastanede 1 veya 2 gece konaklama gerektirir. Göbek deliğinin yeri ve kendisi bu ameliyatta değişikliğe uğramaz. İşlem esnasında muhakkak gevşemiş karın kasları tamir edilir. İçeride sıvı veya kan birikmesini önlemek için dren uygulanır ki bu drenler hastaya hiçbir şekilde rahatsızlık vermez. İlk 2-3 gün hastalarımıza gerginlik hissetmemeleri için 45 derece eğik yürümelerini ve daha sonra yavaş yavaş normal pozisyona geçebileceklerini belirtmekteyiz. Liposuction işlemine benzer olarak karın germe işlemi sonrasında özel korseleri 3-4 hafta süre ile önermekteyiz. Estetik ameliyatların birçoğu gibi karın germe ameliyatı da ağrısız bir ameliyattır ve 1 hafta içerisinde günlük tüm aktiviteler rahatlıkla yerine getirilebilir.

Değerli okurlar, düz ve çekici bir karna sahip olmak, basenlerden kurtulmak, ince bele sahip olmak tabi ki biz Estetik Cerrahlar sayesinde artık çok kolay ancak sağlıklı beslenme ve sporun önemini sağlığın her alanında olduğu gibi Estetikte de öncelikle koruyucu önlemlerin önemini hatırlatarak bu ilk buluşmamıza gösterdiğiniz sabır için teşekkür eder sevgi ve saygılarımı sunarım.

Bizimle İletişime Geçin