Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Genital Bölge Estetikleri

Genital Bölge Estetikleri

Estetik cerrahinin uygulama alanları içerisinde yer alan sıklıkla uygulanan ama dile getirilemeyen bu işlemler neler acaba?
Genital bölge estetikleri denince bayan ve erkekleri ayırmamak gerek çünkü her ikisinde de farklı farklı olsa da yaşlandıkça ihtiyaçlar artmaktadır.
Ancak genital bölge estetikleri açısından estetik cerrahinin büyük bir hasta grubunu oluşturan kitle bayanlardır.
Bu pek konuşulmayan ama şiddetle ilgi uyandıran uygulamalar acaba nelerdir..
Kızlık zarı tamiri (himenoplasti), pubis estetiği, labium estetiği ve perinoplasti(vajen daraltma) bayan genital bölge estetikleri içerisinde sıklıkla uygulanan prosedürlerdir.
Sırasıyla inceleyecek olursak kızlık zarı tamiri genel veya lokal anestezi ile uygulanabilecek olan yaklaşık 30 dakikalık bir işlemdir. Burada uygulanan en güncel yöntem daha kalıcı ve güvenli olan vajinal flep yöntemidir. Bu yöntem ile kızlık zarı vajen içerisinde ki dokular kullanılarak yeniden yapılır ve cinsel ilişkide kanama oranı yüzde doksanlar civarındadır. Sosyo- kültürel eğitim düzeyinin düşük olduğu ülkelerde bu ameliyatın daha sık uygulandığı ve bu ameliyatın birçok genç kızın hayatını kurtardığı gerçeği bilimsel ortamlarda görüş olarak sunulmuştur.
Vajen üzerindeki kıllı bölgenin ismi pubistir ve bu bölgenin estetikleri de çok önemli ve sıktır. Hastalarda oluşturduğu şikayetler gevşeklik , aşırı yağlanma, vajen üzerine sarkma ve daha nadir olarak ise hacim kaybıdır. Bu bölgeye sıklıkla karın germe ameliyatlarında bütünlüğün sağlanabilmesi için müdahale edilmektedir. Uygulanan işlemler bölgeden liposuction işlemi ile yağ alınması ve sıkılaşmanın sağlanması için germe işlemleridir. Ağrılı ve işten güçten alı koyan işlemler değildir.
Labium ve vajen daraltma (perinoplasti) işlemleri ise artık o kadar sıktır ki burun ve meme estetiğinden sonra üst sıraları zorlamaktadır. Doğumsal veya edinsel olarak labium minusların (vajen küçük dudakları) aşırı büyük olması, labium majusların (vajen büyük dudakları) yaşlanma ile hacim kaybı ve sarkmaları, özellikle normal doğum sonrası ortaya çıkan perine kaslarında gevşeme buna bağlı vajen gevşeklikleri ile ortaya çıkan şikayetler önde gelir.
Labium minuslara bağlı en ciddi şikayet cinsel ilişkide vajen içerisine katlanarak oluşturdukları ağrı ve hijyen problemleridir. Labium majusların sarkma ve hacim kaybı bayanların genital bölgelerine olan güvenlerini yitirmlerine ve cinsellikten uzaklaşmalarına neden olur. Aslında tüm bu işlemlerde bu şikayet dikkate alınmalıdır çünkü bayanlar genital bölgelerinin genç kızlıklarındaki yapısını yitirmesi ile birlikte cinsel hayatlarını gereksiz bir yere bitirebilmektedirler. Vajen de gevşeme ise ciddi bir orgazm eksikliği problemi yaratmaktadır ki bu ameliyata talep çoğu zaman eşlerin her ikisinden de gelir.
Peki neler yapıyoruz? Labium minusların aşırı büyüklüğünü düzeltme işleminde cerrahın tercihine göre farklı yöntemler olabilir ama temel prensip doğal yapıyı bozmadan labium minusların clitoridis ile ilişkisini değiştirmeden küçültülmesidir . Flep yöntemleri bu uygulamalarda güncel olarak yer almaktadır. İşlem ağrılı ve sıkıntılı olmayıp lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir ameliyat sonrası hijyenin korunması ve cinsel ilişkiden 6 hafta korunulması gerekmektedir.

Labium minusların hacim kaybı için sıklıkla kök hücreden zenginleştirilmiş yağ enjeksiyonları uygulanır . Bu uygulama sonrası hafif sarkmalar da düzelecektir . ciddi sarkmalarda ise eliptik olarak cilt çıkarılarak gerginleştirme işlemleri uygulanır.
Vajen darlatma işleminde gevşemiş vajen içi mukaza çıkarılır gevşek kaslar tamir edilerek tüm yapılar onarılmış olur. Genel veya lokal anestezi ile yapılabilecek olan bu işlem sonrası 24 saat kanamaya engel olunması için tampon uygulanır ve 6 hafta cinsel ilişki yasaktır. Gevşek yapının görüntüsel olarak bayanlara kendini kötü hissetirmesinin yanı sıra fizyolojik olarak cinsel hazında azalmasına sebep olan bu şikayetler ameliyat sonrası tamamen yok olmaktadır.
Güncelliğini yitirmeyen ve üzerine sürekli toplantılar, bilimsel organizasyonlar düzenlenen genital estetiklerin , sosyal toplum içerisinde de doğal karşılanmaya başlanması ile günden güne daha da sıklaştığını izlemekteyiz. Bu bölge ile ilgili şikayetlerin utanılacak şeyler değil gerekli şeyler olduğunu bilerek hastaların hekimlerine müracaat etmeleri gerekliliğini ve de önemini son kez vurgulamak isterim…

Op. Dr. Hüseyin Kandulu’ya Sorun

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ile ilgili merak ettiklerinizi çekinmeden sorabilirsiniz. Sorularınızı mümkün olan en kısa sürede yanıtlayacağım.
op-dr-huseyin-kandulu


Benimle iletişime geçmek için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.