Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Liposuction Hakkında Detaylı Bilgi

Liposuction Hakkında Detaylı Bilgi

Liposuction, özel kanüller yardımıyla hiçbir büyük kesi yapılmadan sadece küçük deliklerden gerekli bölgelere girilerek, yağ hücrelerinin vakum yardımıyla aspire edildiği işlemdir. Lipsuction yöntemini uygulamaya başladıktan sonra yeni yöntemler de aramakta ve uygulamaktayız. Kuru liposuction yöntemi yerini, Tümesan liposuction dediğimiz ıslak liposuctiona bırakmıştır. Bu iki yöntem arasındaki fark, yağ doku içerisine ilaç verilerek, yağ hücrelerinin daha sonra aspire edilmesidir. Bu yöntem, kuru yöteme göre oldukça avantajlıdır. Teknolojinin de işe dahil olmasıyla birlikte ultrasonografik liposuction ve lazer yardımıyla yapılan liposuction yötemleri gelişmiş ve müdahalelerimize aktif olarak girmiştir.

Liposuction yöntemi, bayan veya erkek ayırt edilmeksizin detaylı muayene yapıldıktan sonra, ilgili bölgelerinde yağ fazlalığı bulunan tüm hastalarımıza rahatlıkla uygulanabilir. Bu yöntemde temel hedef kilo verdirmek değil, vücudu şekillendirmektir. Liposuction yöntemi kesinlikle bir zayıflama yöntemi değildir. Bayan ve erkek hastalarda çok temel farklar vardır. Bu konuda hekimin dikkatli olması ve detaylı muayene yapması gerekir. Bir bayanda 6 temel noktanın muhakkak muayene edilmesi gerekir. Bu noktalar:Sırtta sütyen bölgesinde yer alan sırt bölgesi yağlanma, bel bölgesi, karın bölgesi, bacak iç yanları, basen bölgesi ve diz iç yanlarıdır. Gerekli ise tüm bölgelere liposuction yöntemi uygulanmalıdır. Bunun yanında daha nadir bir şikayet olsa da bayanlarda ayak bileği inceltme ve el bileği inceltmek için güzel aletler yardımıyla uygulamalara devam etmekteyiz. Erkek hastalarda ise yağlanmanın görüldüğü temel 3 bölge:Göğüs, bel ve karındır. Muayene edilip hepsi bir bütün olarak değerlendirilmelidir.

Liposuction yönteminde, vücutta mevcut olan yağ hücreleri alınmaktadır. Dolayısıyla bir bölgede örnek verecek olursak karın bölgesinde belirli bir yağ hücresi bulunduğunu düşünürsek bu yağ hücrelerinin %50 sinin liposuctionla alındığını düşünürsek, bu bölgede yağlanma, %50 oranında daha az olur. Dolayısıyla, doğru muayene, doğru bölgelere doğru yaklaşım ile vücutta daha sonra büyük bir yağlanma ve şekil bozukluğu olması söz konusu değildir.

Liposuction, konforlu, ağrı, sızı şikayetleri olmaya n bir operasyondur. Kişiye uygulanan operasyonun büyüklüğüne görehasta, hastanede 1 gece yatar veya hiç yatmaz. İşlem sonrasında yaklaşık olarak 3-4 hafta süreyle özel korseler önermekteyiz. Bu korselerin amacı, vücut derisinin sıkılığını korumak ve yeniden kazandırmaktır. Operasyon sonrasında çok basit ağrı kesiciler olabilir bunları muhakkak öneriyoruz . Bu işlemde, yağ hücrelerinin vücuttan alınması dolayısıyla olan kaybın karşılanabilmesi için de bu 3-4 haftalık dönemde bol su içmelerini öneriyoruz.

Vücudu 3 boyutlu düşünecek olursak deri, deri altı yağ dokusu, yağ tabaka altındaki kas dokusu ve organlarımızdır. Deri altındaki yağ dokusunu kontrolsüz boşaltırsanız, deride sarkmanın meydana gelmesi söz konusu olabilir. Burada, kişiye özel yöntem ve kişiye uygun müdahale çok önemlidir. Derinin sarkmaması için gerekli ise teknik değiştirilebilir. Ultrasonografik ve lazer yöntemiyle yapılan liposuction yöntemi tercih edilebilir. Sarkma gibi tüm bu olumsuz etkilerden uzaklaşmak için korse uygulaması gerek görülür ise de operasyon sonrası lenf drenaj masaj yöntemlerinden faydalanılır.

Op. Dr. Hüseyin Kandulu’ya Sorun

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ile ilgili merak ettiklerinizi çekinmeden sorabilirsiniz. Sorularınızı mümkün olan en kısa sürede yanıtlayacağım.
op-dr-huseyin-kandulu


Benimle iletişime geçmek için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.