Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
phone-call 0 (212) 279 64 96 - 0 532 257 73 68

Op.Dr.Hüseyin Kandulu ile Estetik Plastik Renkonstrüktif Cerrahi

Op.Dr.Hüseyin Kandulu ile estetik plastik Renkonstrüktif üzerine konuştuk.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Öncelikle merhaba diyerek bu güzel sohbet imkanını tanıdığınız için teşekkür ederim, çünkü estetik müdahaleler günümüzde çok ilgi çekici ve bu konuda sağlıklı bilgilere ulaşmak çok önemli.

Kısaca bahsetmek gerekirse ben 1979 Lefkoşa doğumluyum. İlköğretim ve kolej döneminden sonra tıp eğitimimi ve Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi eğitimimi Trakya Üniversitesinde tamamladım. Eğitim dönemimden itibaren Estetik Cerrahiye ilgim giderek artı ve ameliyatlarımın büyük bölümü bu yönde oldu. Uzmanlık eğitimim ardından Estetik Cerrahi de dünya otörleri arasında yer alan Prof.Dr.Onur Erol’un yanında üst eğitim alarak Estetik Cerrahide ki bilgilerimi pekiştirerek artırma fırsatı buldum. Halen ise Nişantaşında İstanbul Cerrahi Hastanesiinde Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölüm sorumlusu olarak çalışmalarımı devam ettirmekteyim.

Hastalarınızla estetik amaliyata karar verme aşamaşında neler yapıyorsunuz?

Aslında hastalarımızın büyük çoğunluğu yıllarca belli rahatsızlıkları hakkında düşünüp araştırma yaptıktan sonra bana müracaat ediyorlar. Bunun yanında rahatsızlıkları olan ve bu konuda kararsızlığı olan hastalarımız mevcut. Benim yaklaşımım hastalarımıza bu konuda en sağlıklı ve doğru bilgileri vermek yönünde çünkü referans olarak sizi seçen hastanın en doğal hakkı arzu ettiği konuda en iyi bilgiyi almak ve karar verme aşamasında kafasında ki soru işaretlerinden kurtulmasına yardımcı olmanızdır.

En çok tercihedilen estetik ameliyatlar hangileridir?

Ençok tercih edilen estetik ameliyatları erkek ve bayan olarak ayırmak ve yaş kategorilerine göre değerlendirmek en sağlıklısı.Her iki gruptada çocukluk ve erken ergenlik döneminde kepçe kulak düzeltilmesi müracaatı ensıktır. Genç kızlar meme büyütme ve burun estetiği isteği ile çok sık müracaat etmekteler . Genç erkekler de ise burun estetiği ve jinekomasti(erkek memesinde büyüklük) isteği ile müracaatlar ön planda. Genç orta yaşta bayanlarda vücut şekillendirme (liposuction) işlemleri ve meme küçültme işlemi artış gösteriyor. Bu dönemler iş hayatında aktif olan hanımların dolgu , b0t0ks ve ameliyatsız yüz gençleştirme işlemlerinede yoğun rağbet ettikleri bir dönemdir. Erkeklerde ise bu dönemde göz altı torbalarına yönelik müracaatlar ve bu dönem ile sonrasında giderek artacak olan en önemli şikayetleri olan saç dökülmesi problemi ciddi yoğunluk oluşturur. 45-50 li yaşlar sonrası dönemi ben bayanların yenilenme dönemi olarak tanımlıyorum çünkü aile ve iş yaşantısında belirli bir noktaya gelen bayanlar artık zaman ile de mücadele etmek ve ruhlarında ki gençliğe uyum sağlayabilecek bir vücut ile yüz istemektedirler. Bu nedenle bu dönemde yüz gençleştirme ve vücut şekillendirme operasyonlarını çok sık gerçekleştirmekteyim.

İlginizi Çekebilir  Kimyasal Peeling

Estetik ameliyatlarda hastalarınızın çoğunluğunun kadınlar olması kadınların güzellik konusunda toplum baskısından daha çok etkilendikleri için midir?

Aslına bakarsanız estetik operasyonlar için kadınların müracaatları çok gibi görünse de erkek hastalarımın sayısı hiçte az değildir. Sorunuzda sanırım bayanlar üzerinde güzel olma gerekliliği oluşturan bir toplum baskısından bahsediyorsunuz. Bence böyle bir baskı yok ancak aktif çalışan sosyal olarak aktif olan hanımlar bu gereksinimi kendilerini daha iyi hissetmek için istemekteler. Bunu hastalarımın ağzından ifade edecek olursam hiçbir hastamdan eşim veya çevrem için göğüs veya burun estetiği yaptırıyorum cümlesini duymadım . Sanırım bunu duyarsam da bu operasyonu yapmayı kabul etmezdim çünkü insanların bu taleplerinin kendi arzuları ile oluşması sonuçlardan daha çok tatmin olmalarını sağlıyor.

Estetik amaliyatların psikolojik nedenleri var mıdır?

Estetik ameliyatların psikolojik nedenleri yoktur veya daha doğrusu olmamalıdır. Ancak fiziksel kusur nedeni ile kişilerin psikolojileri etkilenebilir kendilerine güvenleri azalabilir. Bu gibi durumlarda ameliyat sonrası hastalarımızın müthiş mutlu ve özgüveni yerinde kliniğimize gelmesi anlatılamaz bir tat. Bazen ise kişilerde algıda problemler olabilmekte ve olmayan bir problemi varmış gibi dert ederek ameliyat olmak isteyebilmekteler . Böyle durumlarda ise ameliyat kararı vermeden önce mutlaka uzman psikiyatris görüşü alıyoruz.

Sosyal medyanın toplumdaki estetik algısı ve sağlık konularında ne gibi etkileri olduğunu düşünüyorsunuz?

Sosyal medya doğru kullanıldığı sürece çok etkili. Benim tüm alanlarda hastalarımıza önerim sosyal medyadan bilgi toplarken seçmiş oldukları kaynakların referans ve bilindik noktalar olmalarına dikkat etmeleri olacaktır. Dolayısı ile ciddi yayın yapan veya konusunda uzman kişileri takip etmeleri en sağlıklı seçim.

Son olarak estetik üzerine sizin eklemek istedikleriniz nelerdir?

Estetik algı kişiseldir, dolayısı ile birimiz için güzel olan öteki için olmayabilir. Tabi ki yüzde ve vucutta belirli orantılara göre hareket etmekteyiz ancak bu yinede zaman zaman yeterli olmayabiliyor. Dolayısı ile hastalarımıza önerim hekimleri ile çok iyi iletişim kurmaları isteklerini apaçık ortaya koymaları olacaktır.
Teknolojinin ve tıbbın gelişmesi ile estetik operasyonların ağrısız ve sıkıntısız olarak gerçekleştiğini özellikle hastalarımızın hızlıca günlük yaşantılarına dönmelerini sağladığımızı bu nedenle yersiz endişe ve korkular nedeni ile arzu ettikleri operasyon veya işlemler için kendilerini sıkmalarına hiç gerek olmadığını belirtmek isterim.

İlginizi Çekebilir  Vaser Liposuction ile Baklava Görünümü

Ve tabi ki son olarak tüm değerli hastalarıma sevgilerimi iletiyorum…

Bizimle İletişime Geçin