Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Primer Rinoplasti

Primer Rinoplasti

Rinoplasti ameliyatı estetik müdahaleler içerisinde en çok rağbet edilen ve ençok hassasiyet gösterilen işlemlerin başında gelmektedir.

Burun değerlendirmesi yapılırken kişiye özel planlama yapmak en önemli nokta olarak karşmıza çıkmaktadır. Bu nedenle hasta ile yapılan ilk görüşme çok önemlidir, bu görüşmedehastanın şikayetleri dinlenir ve yapılan muayenede hasta ile gerçek ihtiyaçlar ve sıkıntılar paylaşılır. Hekim ve hasta eğer ortak noktada buluşabiliyorsa bundan sonra ki hedef ameliyat sonrasında ortaya çıkacak olan burnun sanki hep o kişiye aitmiş , bu burunla doğmuş kadar kişiye özel ve doğal olacak şekilde bir operasyon planı yapmak olacaktır. Bu planlama yapılırken kişinin çene yapısı, dudak yapısı, gözleri ,kulakları ,alnı, yanakları ile burnun ilişkisi muhakkak değerlendirilir ve bilgisayarda bir öntasarım yapılır.

Tüm bu ön hazırlık ve planlamaların iyi ve titizlikle tamamlanmasının ardından başarılı bir operasyon için tecrübeli bir cerrahın önünde pek engel yoktur. Rinoplasti operasyonu yaklaşık 1.5 saat süren sonrasında hastanede yatış dahi gerektirmeyen ağrısız ve sızısız bir operasyondur. Hastaların eskiden beri korkulu rüyası olan tampon uygulaması ise gelişen teknikler sonrası artık kullanılmamaktadır. Ameliyat sonrası göz çevresinde hafif morluk veşişlik olacaktır ancak tüm bunlar ilk 3 gün içerisinde süratle azalır ve burun bandajının açılacağı 7. günde artık hiçbirşey kalmaz. 7. günde bandaj açıldıktan sonra ilk 1 ay gözlük kullanılmaması ve travmalardan uzak durulması dışında normal yaşantıya devam edilir.

Tüm çalışmaların titizlikle yapıldığı ve başarı ile gerçekleştirilen bir operasyondan sonra dahi tam sonucun ortaya çıkması için 6 ay 1 yıl beklemekte fayda vardır. Rinoplasti operasyonlarında tecrübeli bir cerrahın bilimsel başarı oranı %90 ların üzerinde olmalıdır. Burnun canlı bir doku olması ve kıkırdakların herzaman eski şekline dönmeye programlanmış olması nedeni ile bazen iyileşme döneminde beklenmedik bir sonuç izlenebilir. Rinoplasti operasyonunda başarılı sonuç için bir arada olması gereken özellikler şunlardır : tecrübeli bir rinoplasti cerrahı, doğru bir ameliyat hazırlığı, gerçekçi hasta beklentisi, burundaki deformitelerin doğru tesbiti ve hasta ile paylaşımı.

Tüm bu koşullar sağlandığı zaman rinoplasti ameliyatı herkes için yüz güldürücü ve sonuçlarının tatminkar olduğu bir operasyon olarak rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

Op. Dr. Hüseyin Kandulu’ya Sorun

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ile ilgili merak ettiklerinizi çekinmeden sorabilirsiniz. Sorularınızı mümkün olan en kısa sürede yanıtlayacağım.
op-dr-huseyin-kandulu


Benimle iletişime geçmek için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.