Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
phone-call 0 (212) 279 64 96 - 0 532 257 73 68

Yağ Aldırma

Yağ aldırma Liposuction, vücuda yeni şekil vermek için yağların vakumla emilmesidir. Ameliyat genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılmaktadır. Emilecek yağın miktarına bağlı olarak 1 ve 4 saat arasında sürebilmektedir. Vücudun çeşitli yerlerinden gizli kalacak 3-4 mm’lik kesirlerle yağ tabakasına girilerek yağlar emilmektedir. Liposuction sonrası özel korseler giydirilmektedir. Hastalar genellikle aynı gün veya ertesi gün taburcu edilmektedir. Korsenin dört hafta kadar giyilmesi  önerilmektedir.

Liposuction nasıl yapılmaktadır? Uygulanacak olan bölgede  uygun noktalarından yapılan 3 ve 4 mm’lik kesilerinden özel kanüller yağ dokusu içerisine sokulmaktadır. Özel bir hortum aracılığıyla vakum cihazına bağlı özel metal kanüllerin ileri ve geri hareketleriyle yağ dokuları bölgeden uzaklaştırılmaktadır.  2 ve 4 mm çaplarında olan bu kanüllerin uçları künt olmaktadır. Uç yanlarında bulunan deliklerden yağlar alınmaktadır. Amaç söz konusu bölgelerdeki aşırı birikim yapan yağ dokularının yapmış olduğu çıkıntıları yok etmektir. Vücut hatlarını orantılı estetik bir görünüme kavuşturmaktır. Liposuction işlemi vakum cihazı kullanmaksızın büyük enjektörlerle pistonları aracılığıyla oluşturulan vakum sayesinde elle de yapılabilmektedir. İşlemden önce yağ dokusunun içerisine özel bir solüsyon enjekte edilmekte ve işlemin ağrısız ve kanamasız olması sağlanmaktadır.

Liposuction hangi bölgelere uygulanmalıdır?

Kadınlarda kolların arka ve iç kısımları, kalça, basen, uyluk ve üst -iç kısımları, karın ve belin yan kısımları, dizlerin iç yanlarının, dizüstü iç ve dış bölgeleri ile ayak bileği iç ve dış kısımlarına uygulanabilir. Ayrıca gıdı bölgesi ile kulakların alt-ön bölgesinde, diğer bölgelere göre daha fazla yağ toplanması görülebilen bölgeleridir. Bu işlem ile bu bölgelerdeki çirkin görünüme neden olan çıkıntılar giderilmektedir. Erkeklerde ise daha çok göbek çevresinde, karında, belin yan kısımları ve meme bölgesinde diğer bölgelerden fazla yağ birikimleri görülmektedir. Yağ aldırma bazen gıdının, kulak önü-altı ve ense bölgelerinde de Liposuction gerektirecek kadar yağ birikimleri olmaktadır. Vücutta tek olarak veya yaygın çok sayıda kitle şeklinde görülebilen yağ bezelerinin tedavisinde de Liposuction tekniğinden yararlanılmaktadır. Liposuction uygulanan bölgelerde eğer deride engebeli bir görünüme neden olan sellülitler de bulunuyorsa bunlar da büyük ölçüde ortadan kalkmaktadır. Ama Liposuction uygulanmayan bölgelerdeki selülitler devam etmektedirler. Sadece selülit gidermek amacıyla Liposuction tavsiye edilmemelidir.

Liposuction kimlere yapılmalıdır?

Liposuction bir zayıflama yöntemi olmamalıdır. Kilosu normal veya normalden biraz fazla olan ve ama vücudun belli bölgelerinde de ve diğer bölgelerde daha fazla yağ birikimi olanlara yapılmaktadır. Yağ birikimlerinin dışarıya doğru yapmış olduğu çıkıntılar vücut estetiğinin bozulmasında ve kişilerin ruhsal durumu üzerinde çok olumsuz etkilemektedir.     Bu bölgelerde görülen yağ birikimleri kişi ne kadar diyet ve ne kadar spor yaparsa yapsın kaybolmamaktadırlar.  Çünkü bu bölgelerdeki yağ dokuları karakter olarak diğer bölge yağ dokularından farklıdırlar. Yağ aldırma da kişi kilo aldığı zaman diğer bölge yağ dokularına göre daha çok yağ depoladıkları halde kilo verirken depoladıkları yağıda korumaktadırlar. Bu kısır döngüyü kırmanın yolu Liposuction operasyonu yapılmasıdır. Aşırı kilolu kişilerde zayıflama amacıyla Liposuction’dan fayda sağlamak doğru değildir. Doğumlardan sonra karında meydana gelen çatlak ve sarkmaların giderilmesinde de kullanılmamaktadır.Böyle durumlarda karın germe önerilir. Fakat doğum veya doğumlar yapmış olsa da karın derisinde çatlaklar ve sarkma oluşmamışlarda yapılmaktadır. Deri elastikiyetini kaybetmemiş kişilerde liposuction ameliyatı ile elde edilen sonuçlar daha doğrudur. Genetik özelliği veya yaşı nedeniyle deri diriliğini ve gerginliğini de kaybetmiş kişilerde liposuction sonrası ortaya çıkabilecek sarkma ve buruşukluklarda da liposuction uygulaması için sınırlayıcı faktörlerdendir. Böyle durumlarda da sadece Liposuction yetmemektedir ve germe işlemleri eklenmektedir.

Liposuction Ameliyatlarında Teknolojinin Yeri:

Liposuction işlemi günümüzde PAL (power assisted liposuction), RF Liposuction (radyo frekans yardımlı),Laser Liposuction ve Ultrasonik Liposuction (VASER®) gibi farklı teknolojiler ile de yapılmaktadır.

Dr. HÜSEYİN KANDULU eğitmenliğini de yaptığı Ultrasonik Liposuction (VASER HI-DEF) yöntemini en güncel,en başarılı yöntem olarak değerlendirmekte ve hastalarına önermektedir.Vaser Liposuction, Vaser Hı-Def ameliyatları ile ilgili diğer makalelerime göz atabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin