Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
phone-call 0 (212) 279 64 96 - 0 532 257 73 68

Yağ Enjeksiyonu

Yağ Enjeksiyonu

Değerli hastalarım gerek bazı hastalıkları tedavi etmek gerekse estetik ve kozmetik amaçlı yoğun olarak uygulamakta olduğum yağ enjeksiyonu/transferi işlemi hakkında bana sık gelen bazı sorularınıza yanıt vermek isterim.

1.Yağ enjeksiyonu vücutta hangi bölgelere uygulanabilir?

Yağ enjeksiyonu veya tıbbi ismi ile yağ grefti uygulaması vücutta yüz gençleştirme ve hacmini geri kazandırma amaçlı yüz bölgesine, el gençleştirme amaçlı el sırtına, ve vücut şekillendirme amaçlı kol, göğüs, kalça ve alt bacaklara uygulanabilmektedir.

2.Yağ enjeksiyonunda yağı hangi yöntem ile almak uygundur?

Yağ hücreleri transfer edilirken önemli olan onların canlılığına zarar vermeden yağ hücrelerini alınması gereken yerden almak ve transfer ederkende aynı itinyı göstermektir. Bu nedenle bu transferlerde çoğu zaman mikrokanuller kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalar ses dalgalarının yağ hücrelerine zarar vermediğini kanıtlamıştır bunedenle ben yağ hücrelerini hassas ve ağrızı olan Vaser yöntemi ile toplamaktayım.

3.Yağ enjeksiyonu öncesi özel hazırlıklar yapılır mı? Yağ nasıl enjekte edilir?

Yağ enjeksiyonu öncesi alınan yağlar mutlaka pure greft haline getirilerek kök hücreden zenginleştirilir ve uygulama yapılacak alana göre 0.6mm ile 2.4mm çapı arasında değişen mikrokanüller yardımı ile enjekte edilir. Alınan yağlardan eğer istenirse pür kök hücre elde edilip yüz gençleştirmek amacı ile yağ hücreleri kök hücrelerle birlikte enjekte edilebilinir.

4.Yağ enjeksiyonunun riskleri nelerdir?

Yağ enjeksiyonu uygulanacağı her bölgeye göre farklı şekilde hazırlanmalıdır ve doğru alanlara enjekte edilmelidir. Örneğin yüz bölgesi için nano-fat greft haline getirilen yağlar dokunulduğu zaman hissedilmezler. Memeye enjekte ediliyorsa eğer meme dokusu içerisine değil etrafına yani kas içi , kas üzeri ve cilt altına enjekte edilmelidir. Tüm bu kurallara uyulduğu taktirde kişinin kendi dokusu olan yağ hücrelerine karşı hem bir reaksiyon gelişmez hemde komplikasyonlardan uzaklaşılmış olur.

İlginizi Çekebilir  Gıdı Asma

5.Yağ enjeksiyonu ile BBL elde etmek sağlıklımıdır? Sonuçları kalıcımıdır?

Brezilya kalçası “BBL” ameliyatının yani yuvarlak ve dolgun kalça elde etmenin en güvenilir ve sağlıklı yolu vücuttan alınan yağların kalçada gerekli yerlere enjekte edilmesidir. Bu işlem esnasında çoğu zaman bel ve basen bölgesinden alınan yağlar kalçada kas içine kas üzerine ve cilt altına enjekte edilerek vücudun “S” şeklinde kıvrımlara kavuşması ve daha dolgun yuvarlak kalçaların elde edilmesi sağlanır. Bu işlemin sonucu kalıcıdır.

6.Yüze yağ enjeksiyonu genel anestezi mi gerektirir?

Yüze yapılan yağ enjeksiyonlarında sadece lokal anestezi veya hafif sedasyon eşliğinde uygulama yapılabilmektedir ancak hastalarım çoğu zaman vücut şekillendirmek içinde müracaat ettikleri için böyle durumlarda genel anestezi altında iken yüze yağ enjeksiyonu işlemini uygulamaktayım.

7.Memeye yağ enjeksiyonu ile meme dikleşir mi?

Öncelikle elbette memenin mevcut durumu çok önemlidir ancak bu işleme uygun olan göğüslerde yağ enjeksiyonu ile başlıca 2 sorun düzeltilebilmektedir. 1.si orta düzey sarkıklık 2.si ise eksik hacmin yerine konulup meme küçüklüğünün düzeltilmesidir. Meme protezi olan hastaların bir kısmı çok iyi bilirler ki meme protezine bağlı meme iç ve üst kısımlarında dalgalanmalar olabilmektedir işte bu istenmeyen görünümde memeye yağ enjeksiyonunun meme protezi ameliyatı ile kombine edilmesi ile önlenebilmektedir.

8.Yağ enjeksiyonunun uygulama alanlarına göre diğer yöntemlere üstünlükleri nelerdir?

En sık uygulama yaptığımız 3 bölgeyi dikkate alırsak yüze yapılan yağ enjeksiyonlarında ,dolgu uygulamalarında görülen granülom, kistleşme, enfeksiyon, nekroz ve yara gelişmesi gibi komplikasyonlar görülmez denebikecek kadar azdır. BBL yani brezilya kalçası dediğimiz işlemin ise yağ enjeksiyonu ile gerçekleştirilmesi, kalça protezinde görülen seroma, hematom, şekil bozukluğu, uzun süreli ağrı, kapsül ve enfeksiyon gibi risklerin bertaraf edilerek istenilen sonuca kavuşulmasına yardımcı olur. Memeye yağ enjeksiyonunda ise yine yabancı dolgu maddelerine ve meme implantına göre üstünlükleri mevcuttur ancak bence gerçekten doğal ve kalıcı sonuç için en doğru uygulama meme protezi ile yağ enjeksiyonunun kombine edilmesidir.

İlginizi Çekebilir  Göz Kapağı Estetiği

9.Yağ enjeksiyonu izli bir ameliyat mıdır?

Yağ enjeksiyonu işlemi nereye uygulanırsa uygulansın , gerek yağ alınırken gerekse yağ enjeksiyonu yapılırken izsiz bir işlemdir.

9.Yağ enjeksiyonunun vücuttaki kalıcılığı nedir?

Yağ enjeksiyonu uygulamalarında bölgeye göre değişim göstermekle birlikte ilk 3 ay içerisinde %30-40 lık kayıp yaşanmaktadır ancak bundan sonraki dönemde yağ enjeksiyonu sonucu kalıcıdır ve hasta normal yaşlanma süreci çerçevesinde vücudunda değişime uğrar.

Bizimle İletişime Geçin